Najpopularniejsze teksty na blogu w 2018 roku

Najpopularniejsze teksty na blogu w 2018 roku

30/12/2018 Blog 0

Parę dni temu wyrobiłem swoją normę 365 obejrzanych filmów oraz 52 sezonów seriali, jak to miałem w planach na 2018 rok. W tym było, jak się okazuje, tylko 50 powtórek. Miałem wrażenie, że było ich więcej. Tak czy inaczej - okres publikacji różnego rodzaju podsumowań czas zacząć. Przed wami lista najpopularniejszych tekstów na moim blogu z ostatnich 12 miesięcy.

Jeszcze przyjdzie czas na jakieś konkretne podsumowanie osobiste, plany na przyszłość, tego typu rzeczy. Na razie tylko sucha lista. Z filmami nie prowadziłem dokładnej statystyki, ale z serialami już tak. Te sezony widziałem w 2018 roku:

KLASYKA (23)

Różowe lata 70 – 2 sezon
Różowe lata 70 – 3 sezon
MASH – 1 sezon
MASH – 2 sezon
MASH – 3 sezon
MASH – 4 sezon
MASH – 5 sezon
MASH – 6 sezon
MASH – 7 sezon
MASH – 8 sezon

MASH – 9 sezon
MASH – 10 sezon
MASH – 11 sezon
Allo, Allo – sezon I
Allo, Allo – sezon II
Allo, Allo – sezon III
Mary Tyler Moore – sezon I
Babie lato – sezon I
Co ludzie powiedzą – sezon I
Czerwony karzeł – sezon I

Przystanek Alaska – sezon II
Gęsia skórka – sezon I
Kariera Nikodema Dyzmy – miniserial

NOWOŚCI (29)

This Is Us – I sezon
Office US – I sezon
Friday Night Live – sezon I
Parks and Raks – sezon I
Luther – sezon I
Billions – sezon I
The Affair – sezon I
Westworld – sezon I
Westworld – sezon II
The Big Bang Theory – sezon I

Killing Eve – sezon I
Office UK – sezon I
Office UK – sezon II
Pora na przygodę („Adventure Time”) – sezon VII
Opowieści podręcznej – sezon I
Castle Rock – sezon I
Ray Donovan – sezon I
Ray Donovan – sezon II
Nawiedzony dom na wzgórzu – miniserial
BoJack – sezon V

Vietnam War – miniserial
iZombie – sezon IV
Making a Murderer – sezon II
Pitbull – sezon I
South Park – sezon XXII
Final Space – sezon I
Better Call Saul – sezon II
F is for Family – sezon III
Sacred Games – sezon I

Statystyk więcej nie będę robił, bo pewna niepopularna strona z filmami już przestała do tego służyć. Ale za to pozwala segregować swoje oceny według ilości lajków, które te oceny dostały od naszych znajomych. Zaznaczyłem, żeby podawało mi oceny tylko z tych wystawionych w ciągu ostatniego roku, ale na razie strona owa decyduje się tym nie przejmować. W każdym razie moją najbardziej lajkowaną oceną jest 8/10 wystawione Menchester by the Sea i Whiplash. Zebrałem aż 30 lajków pod tymi ocenami. Teraz jesteście mądrzejsi o tę treść.

Dobra, a teraz ten ranking najpopularniejszych publikacji

RANKINGI, FELIETONY I INNE

#1

Podsumowanie 2017 roku. Garrety & Rezy!
https://garretreza.pl/podsumowanie-2017/

Ranking najlepszych filmów, które miały premierę w zeszłym roku. Popularność takiej publikacji mnie nie dziwi. Zresztą był to jeden z pierwszych tekstów, którym reklamowałem swój blog i pamiętam wciąż błędy, jakie wtedy popełniłem. Nowe podsumowanie już 4 lutego 2019 roku!

#2

Jak oglądać więcej filmów?
https://garretreza.pl/jak-ogladac-wiecej-filmow/

Żart, który przerodził się w poważny tekst. Nie daliście znać, czy coś wam dał, ale klikał się naprawdę dobrze.

#3

Zrobiłem swój ranking reżyserów
https://garretreza.pl/blog-ranking-rezyserow/

Licząc sumarycznie teksty o ogłoszeniu rankingu z samym rankingiem, byłaby to najpopularniejsza publikacja na moim blogu w mijającym roku. Sympatyczny eksperyment, który miał początkowo tylko zaspokoić moją ciekawość, ale będę go używał też do innych rzeczy. Pierwsza z nich już za dwa tygodnie!

#4

Ranking filmów z 2017 roku w polskich kinach
https://garretreza.pl/2017pl/

Jak wcześniej. Osobiście nie widzę sensu w takich publikacjach (bo już po roku one są bezużyteczne – jak będziecie szukać najlepszego filmu 2017 roku, to będziecie szukać po polskiej dacie premiery, czy też światowej?), ale klikają się, więc można dla ciekawości zrobić. Jeden tekst w roku mniej, nad którym miałbym pracować.

#5

Cytaty
https://garretreza.pl/cytaty/

Tak, zdecydowałem się ten raz uwzględnić stronę w tym zestawieniu. Chętniej wchodziliście na stronę poświęconą rocznikowi 2017 czy moim scenariuszom albo kontaktowi ze mną, gdzie wstawiłem chociażby Top 10 swoich ulubionych seriali czy płyt muzycznych… Ale ich nie liczę. Cytaty za to kojarzą mi się już z publicystyką, więc uwzględniam w tej liście. Dopiero od pewnego czasu będę je uzupełniać chronologicznie, dlatego jest tam pewien chaos. Wcześniej chciałem, aby u góry zawsze były moje ulubione cytaty, ale to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie. Będzie lepiej, jeśli u góry będą te najświeższe. Co myślicie?

#6

Najlepsze odcinki w serialu „MASH”
https://garretreza.pl/mash-najlepsze-odcinki/

Początek roku był dla mnie chorobą, podczas której nie nadawałem się do czegokolwiek. Leżałem więc w łóżku i oglądałem serial bez obaw, że po dwóch godzinach seansu będę musiał spisać wrażenia. Oglądałem i oglądałem, aż wyzdrowiałem i mogłem wrócić do pisania, a wtedy spłodziłem kilkanaście tekstów o samym MASH. Jeden z nich wciąż czeka na publikację, ale ten o najlepszych odcinkach polubiliście najbardziej. Mam nadzieję, że wam się przydał.

#7

Filmweb Offline 2018: scenariusz, ludzie i reakcje na Kler
https://garretreza.pl/fw-off-18/

Nie tak udana, jak relacja z 2016 roku, ale wciąż lubię do niej wracać. Widać wy też.

#8

Produkcje świąteczne
https://garretreza.pl/produkcje-swiateczne/

Najświeższy tekst w tym zestawieniu. Miesiąc planowania widać się opłacił. Przez dwa tygodnie nic innego nie oglądałem poza świątecznymi odcinkami seriali przeróżnych. Prawdziwie najlepszy czas w roku!

#9

Obraz wojny w serialu MASH
https://garretreza.pl/obraz-wojny/

MASH niby jest komedią, ale ja na siłę staram się podkreślić jej poważne i ambitniejsze strony. Nie wiem, dlaczego tak robię. Powyższy tekst pochodzi jeszcze z krótkiego okresu w roku, kiedy to mogłem sobie pozwolić na realizację niemal każdego tekstu również w formie podcastowej. Nie musicie więc czytać, możecie mnie posłuchać. I więcej osób (…dużo więcej) zdecydowało się nie czytać. Nie rozumiem tego. Musicie więcej komentować, żebym za wami nadążył!

#10

Nowa afera na FilmWebie
https://garretreza.pl/filmweb-nowa-afera/

Hej, a pamiętacie czasy, jak to nie dało rady przeczytać komentarzy pod newsami na filmwebie, bo żaden nie dotyczył treści newsa? Każdy tam tylko pluł na filmweb. Piękne czasy – i okazuje się, że to było w tym roku. Zmiany wprowadzono, komentarze wyrażające negatywny stosunek do nich usuwano, więc przybrały one na sile, a ja opisałem to zjawisko dla pamięci. I też jako dowód tego, że wciąż są tam ludzie, którzy przejawiają jeszcze pasję wobec czegokolwiek. Piękny widok to był.

OPINIE O FILMACH I INNYCH

#1

Dawno temu w Ameryce („Once Upon a Time in America”, 1984)
https://garretreza.pl/sergio-leone/

Film, który po powtórce awansował do czołówki moich ulubionych. Powinienem oglądać ten film częściej niż raz na ponad 10 lat. Teraz zauważyłem, że klikając na przycisk mający w teorii odsyłać do strony, na której ten film oglądałem, odsyłał on zupełnie gdzie indziej. Link był w porządku, więc nie wiem, jaka była tego przyczyna. Przycisk usunąłem, wstawiłem nowy i teraz wszystko działa, jak powinno. Dajcie mi znać, czy do momentu publikacji tego tekstu nic się nie zmieniło!

#2

Zawrót głowy (Vertigo, 1958)
https://garretreza.pl/alfred-hitchcock/

Tekst z mojego starego bloga, na dodatek ma już wiele lat na karku, a ludzie klikają. Pewnie chcą wiedzieć, czemu tak nisko oceniam tytuł uważany za najlepszy w historii. Sam chciałbym wiedzieć, czemu jest za takowy uważany, a jak na razie żadne wyjaśnienie mnie nie usatysfakcjonowało – zwłaszcza że owe nie odnoszą się do moich uwag wobec tego tytułu. Cóż…

#3

Tamte dni, tamte noce („Call Me By Your Name”, 2017)
https://garretreza.pl/tamte-dni/

Kolejny popularny tytuł, który średnio sobie cenię – chociaż tutaj jako-tako rozumiem, czemu powszechnie przepadacie za tym tytułem. Trudno, gdzieś się różnić musimy.

#4

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (2017)
https://garretreza.pl/trzy-billboardy/

Cóż… Film, który kochamy najwyraźniej wszyscy, w tym i ja. Nie wiem, co tu jeszcze dodać. Może przekonałem kogoś, kto po pierwszym seansie nie był przekonany? Może spojrzał na niego inaczej? Może w ten sposób nie był to tekst bezużyteczny?

#5

Dwa Brzegi 2018 – kilka zdań o każdym obejrzanym tam tytule
https://garretreza.pl/dwa-brzegi-18/

A tych obejrzanych tam tytułów było ponad 50. Większość to krótkie metraże, ale to niczego nie zmienia. Zapewne wchodziliście, żeby poczytać przedpremierowo o Płomieniach chociażby, ale widziałem tam też Złodziejaszków, które nie mają nawet polskiego tytułu oficjalnie. Wciąż lepiej niż z Genezis – produkcja niby z Berlinale, a nawet nie mogłem tego ocenić na polskich stronach, bo nikt tego nie dodał.

Dobrze też klikaliście zbiór moich opinii o filmach, które widziałem rok temu na Nowych Horyzontach. Osobiście jestem zawiedziony, że relacje z LAF-u i Dwóch Brzegów są tuż za czołówką najpopularniejszych publikacji. Pozwolę sobie na prywatę i zachęcę was do ich przeczytania. Naprawdę jestem z nich zadowolony. To są prawdziwe relacje, a nie zbiór opinii o obejrzanych tam filmach – zresztą, dlaczego ludzie tego typu teksty nazywają relacjami? Zagadka. Może chcą, aby ich dzieło wydawało się ambitniejszym? Dla mnie zbiór miliona mini-recenzji nigdy nie będzie relacją, to zawsze będzie zbiór opinii. U siebie to mogę przynajmniej rozróżnić.