1941

W tym roku hitlerowcy utworzyli getto lubelskie, miał miejsce pierwszy sowiecki nalot bombowy na Warszawę, NKWD rozpoczęło ewakuację więzienia w Berezweczu (jej konsekwencją był „marsz śmierci” do Taklinowa) i likwidowało więźniów w Stryju, Brzeżanach i wielu innych miejscach, żołnierze Wehrmachtu pacyfikowali wsie (mordując), Niemcy wkroczyli do Lwowa, rozpoczął się pogrom Żydów lwowskich, później w Jedwabne, w obozie Auschwitz dokonano pierwszej masowej egzekucji z użyciem Cyklonu B, hitlerowcy rozstrzelali Żydów, w Generalnym Gubernatorstwie wprowadzono karę śmierci dla Żydów opuszczających teren getta i Polaków udzielających Żydom schronienia, Adolf Hitler podjął decyzję o wsparciu włoskich działań wojennych w Afryce, w Iraku doszło do wojskowego zamachu stanu, premier Węgier popełnił samobójstwo, nie chcąc się ugiąć przed żądaniami Niemiec dotyczącymi ataku na Jugosławię (później III rzesza zaczęła konflikt z Jugosławią, więc i Węgry przystąpiły do wojny przeciwko Jugosławii), wybuchła wojna brytyjsko-iracka, Józef Stalin został szefem rządu ZSRR, odbył się lot Heßa do Szkocji, gdzie został aresztowany (jego pobyt na terenie Wielkiej Brytanii uchodzi za jedną z największych zagadek II wojny światowej, dokumenty zostały utajnione przez Brytyjczyków na 75 lat), w Niemczech opatentowano metadon (lek przeciwbólowy), Japończycy przeprowadzili atak na Pearl Harbor, po czym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i jej dominia oraz sojusznicy wypowiedzieli wojnę Japonii (a później Niemcom i Włochom).

Filmowo to rok Obywatela Kane’a, finału Podróży Sullivana, debiutów takich osób jak John Huston (jako reżyser Sokoła Maltańskiego) Cyd Charisse, Ava Gardner, Jackie Gleason, Charlton Heston, Deborah Kerr, Bruce Lee, Norman Lloyd i Frank Sinatra.

Urodzili się m.in. Hayao Miyazaki, Captain Beefheart, Ewa Demarczyk, Neil Diamond, Nick Nolte, Feliks Falk, Adrian Lyne, Bernardo Bertolucci, Pola Raksa, Ryan O’Neal, Nora Ephron, Bob Dylan, Stephen Frears, George Clinton, Otis Redding, Cass Elliot i Art Garfunkel.

Zmarli m.in. Ignacy Jan Paderewski (1860), Tadeusz Boy-Żeleński (1874), James Joyce (1882), Virginia Woolf (1882) i Jelly Roll Morton (1890).

 

Pięć najlepszych filmów roku

1. Obywatel Kane
2. Sokół maltański
3. W wigilijną noc
4. Podróże Sullivana
5. High Sierra

★★★★★

ognista kula

Ognista kula („Ball of Fire”)

Zwykła komedia, ale śmiałem się, jakbym miał dwa gardła, jedno wychodzące z drugiego, więc chyba polecam.

podroze sullivana

Podróże Sullivana („Sullivan’s Travels”)

Autor komedii chce stworzyć poważny dramat, ale najpierw musi poznać ciężkie życie. Rzecz niemal wybitna!

high sierra

High Sierra

Gorzkie noir, w którym wszystko jest przegrane od samego startu oferującego świeży początek. Przewalone…

★★★

male liski

Małe liski („The Little Foxes”)

Pajace chcą zrobić coś złego. Na jednej nucie, z reżyserią na wysokim poziomie.

zielona dolina

Zielona dolina („How Green Was My Valley”)

Propaganda bardzo, ideologiczny chaos i w ogóle, ale przy tym całkiem ładna nostalgia za zieloną doliną. Seansu nie żałuję.