W tym roku polski Sejm przedłużył sobie kadencję o półtora roku, Ronald Reagan wezwał do międzynarodowego zakazu broni chemicznej, Bruce Springsteena zaczął śpiewać Born in the USA, na rynku radzieckim pojawił się Tetris, Michael Jordan zaczął karierę, wystartowała francuska telewizja kodowana Canal+, nagrano charytatywny utwór Do They Know It’s Christmas? (na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii, zrealizowany pod wpływem obejrzenia dokumentu BBC na temat sytuacji etiopskich dzieci) i zaczęto się głowić nad znaczeniem napisu YOGTZE (notatka sporządzona tuż przed śmiercią pewnego niemieckiego technika żywienia; sprawa napisu oraz morderstwa do dziś nie została wyjaśniona).
Filmowo to rok zaglądania w przeszłość przez dziurę w magazynie (Dawno temu w Ameryce), łączenia promieni (Pogromcy duchów), pijanego azjaty na trawniku (Szesnaście świeczek), wyrywania serca (Indiana Jones i Świątynia Zagłady), wyczekiwania na Arkę (O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji), grania na pianinie do góry nogami (Amadeusz), lisowatego kotka (Nausicaa z Doliny Wiatru), poddającego się konia (Niekończąca się opowieść), groźnej ręki atakującej spomiędzy nóg podczas kąpieli (Koszmar z ulicy Wiązów), rozcinania przedramienia (Terminator), gremlinów w mikserze (Gremliny rozrabiają) oraz malowania płotów i woskowania maski samochodowej (Karate Kid).
Urodzili się m.in. Doda, Alizée, Avril Lavigne, Katy Perry, Mark Zuckerberg, Robert Kubica i LeBron James.
Zmarli m.in. Joseph Losey (1909), Jackie Coogan (1914), Truman Capote (1924), Richard Burton (1925), Sam Peckinpah (1925), François Truffaut (1932), Jerzy Popiełuszko (1947), Andy Kaufman (1949),
FILMY
★★★★★
Strumień miłości ("Love Stream")
Trudny film, ale też zawiera sporo znakomitych scen. Z całą pewnością warto zobaczyć, jak już człowiek wie, w co się pakuje.
Dawno temu w Ameryce („Once Upon a Time in America”
Podróż w czasie, przestrzeni i umyśle głównego bohatera, któremu nic już nie zostało poza wspomnieniami. Poezja kinowa.
Szesnaście świeczek („Sixteen Candles”)
Opowieść o dorastającej dziewczynie – z rozmachem, humorem i ciepłem, bo każdy tego kiedyś będzie potrzebował.
★★★★
Akademia policyjna („Police Academy”)
Akademia, która z każdego zrobi policjanta. Przyjemna zabawa, chociaż nie syci.
★★★
Towarzystwo wilków ("The Company of Wolves")
To nie jest czysty horror, to raczej fantasy z elementami gotyckiego horroru. Miła rzecz, ale nie wiem do końca, jak się wobec niej czuję.
★★
Spin-off serii "MASH" poświęcony Radarowi. Zrobili z niego policjanta. Biedny Radar...
SERIALE
★★★★★
Brytyjczycy przyszli i zepsuli wojnę.
Bez oceny
Newhart - sezon III