1925

1920

1921

1922

1923

1924

1925

1926

1927

1929

W tym roku ukazała się pierwsza polska krzyżówka i pierwsza polska audycja radiowa, w Warszawie powstał Grobowiec Nieznanego Żołnierza (złożono tam szczątki sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa), wykupiono teren w Okęciu, żeby zacząć budować tam lotnisko, podjęto też decyzję o opracowaniu planu metra, na Wilnie doszło do największej strzelaniny szkolnej w historii Polski (Kurjer Poznański pisał o tym Groźny i tragiczny przejaw zdziczenia), po Londynie zaczęły kursować piętrowe autobusy, Benito Mussolini ogłosił się dyktatorem Włoch, ukazała się powieść Wielki Gatsby oraz Mein Kampf, otwarto pierwszy motel (na trasie z LA do San Francisco) i wynaleziono taśmę klejącą.

Filmowo to rok tańczących bułeczek (Gorączka złota) i biegania po schodach przez pięć minut w Pancerniku Potiomkinie.

Urodzili się m.in. Lee Van Cleef, Paul Newman, Jack Lemmon, Tony Curtis, Peter Sellers, Dick Van Dyke, Robert Altman, Sam Peckinpah, Wojciech Has, B.B. King i Sammy Davis Jr.

Zmarł m.in. Max Linder (1883).

 

★★★

big parade poster

Wielka parada („Big Parade”)

Można sobie wyobrazić, że ta produkcja musiała kiedyś wywoływać wielkie emocje. My, żyjący dzisiaj, czuliśmy je na wielu innych tytułach, a "Wielka parada" nie robi nic z formułą, nic nie chce powiedzieć. Dlatego koniec końców mogę tylko docenić.