1994

W tym roku w Polsce została przyjęta Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego (zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa) i wyemitowano pierwszy odcinek Mody na sukces (po 7 latach od premiery na świecie), oraz Familiady, pierwszy raz skoczono na odległość przekraczającą 200 metrów (Toni Nieminen w Planicy), w Rwandzie doszło do wojny domowej, pomiędzy Francją i Anglią otworzono Eurotunel, w Chorwacji walutą została kuna, w Brazylii real, w Białorusi doszło do pierwszych i ostatnich wolnych wyborów prezydenckich, we Włoszech 63-letnia kobieta urodziła zdrowego syna po zapłodnieniu in-vitro (jak encyklika o tym usłyszała, to zmieniono włoskie prawo i zakazano podobnych praktyk), w Japonii premierowała konsola Playstation, a do Czeczeni weszły wojska rosyjskie (I wojna czeczeńska).

Filmowo to rok przechodzenia przez Gwiezdne Wrota, krzyczenia „37 dicks?!” (Clerks), „Run, Forrest, Run!” (Forrest Gump), „EVERYONE!” (Leon zawodowiec), plakatu z Ritą Hayworth (Skazani na Shawshank), cytowania Pulp Fiction, sceny z kotem w Szatańskim tangu, przedziwnej przemowy z Ulicznego wojownika, śmierci Simby (Król Lew) i ratowania insektów (Karate Kid IV).

Urodzili się m.in. Dakota Fanning i Saoirse Ronan.

Zmarli m.in. Burt Lancaster (1913), Charles Bukowski (1920), Henry Mancini (1924), Raúl Juliá (1940), Derek Jarman (1942), Bill Hicks (1961) i Kurt Cobain (1967).

 

FILMY

★★★★★

Jay Rosenblatt

The Smell of Burning Ants

Tytuł odnosi się do eksperymentów dziecięcych, będących jakąś formą męczenia zwierząt. Na samym początku dowiadujemy się, że skorpiony w sytuacji zagrożenia popełniają samobójstwo, wbijając sobie ogon z trucizną w tułów.

★★★★

stargate

Gwiezdne wrota („StarGate”)

Sympatyczne kino przygodowe. Łatwo mu sporo wybaczyć.

★★★

biala mila

Biała mila („White Mile”)

Zniuansowany, wolny i nieciekawy. Ale gra tu Alan Alda!

czysta formalnosc

Czysta formalność („Una pura formalità”)

Obłędna atmosfera w pięciominutowej krótkometrażówce rozciągniętej do blisko dwóch godzin.

★★

Pod oliwkami ("Through the Olive Trees")

Kobieta nic nie robi, mężczyzna robi wszystko. I nadal może zrobić za mało. Niezamierzona komedia...

haneke 71 fragmentow

71 fragmentów

Kreatywna pustynia. Plus za scenę bicia żony przy obiedzie, bardzo zabawna! Dwa razy obejrzałem.

SERIALE

★★★★★

babylon 5 babilon 1993 1994 1995

Babylon 5 - sezon II

Serial na medal. Nie mogę się doczekać finału!

babylon 5 babilon 1993 1994 1995

Babylon 5 - sezon I

Jestem dogłębnie zafascynowany tą produkcją.

przyjaciele

Przyjaciele ("Friends") - sezon I

Najlepsze odcinki: „The One Where Monica Gets a Roommate”, „The One with the Boobies”, „The One with the Birth” i „The One Where Rachel Finds Out”.

Bez oceny

Seinfeld

Kroniki Seinfelda („Seinfeld”) - sezon VI

Najlepsze: „The Race”, „The Jimmy”;