1994

W tym roku w Polsce została przyjęta Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego (zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa) i wyemitowano pierwszy odcinek Mody na sukces (po 7 latach od premiery na świecie), oraz Familiady, pierwszy raz skoczono na odległość przekraczającą 200 metrów (Toni Nieminen w Planicy), w Rwandzie doszło do wojny domowej, pomiędzy Francją i Anglią otworzono Eurotunel, w Chorwacji walutą została kuna, w Brazylii real, w Białorusi doszło do pierwszych i ostatnich wolnych wyborów prezydenckich, we Włoszech 63-letnia kobieta urodziła zdrowego syna po zapłodnieniu in-vitro (jak encyklika o tym usłyszała, to zmieniono włoskie prawo i zakazano podobnych praktyk), w Japonii premierowała konsola Playstation, a do Czeczeni weszły wojska rosyjskie (I wojna czeczeńska).

Filmowo to rok przechodzenia przez Gwiezdne Wrota, krzyczenia „37 dicks?!” (Clerks), „Run, Forrest, Run!” (Forrest Gump), „EVERYONE!” (Leon zawodowiec), plakatu z Ritą Hayworth (Skazani na Shawshank), cytowania Pulp Fiction, sceny z kotem w Szatańskim tangu, przedziwnej przemowy z Ulicznego wojownika, śmierci Simby (Król Lew) i ratowania insektów (Karate Kid IV).

Urodzili się m.in. Dakota Fanning i Saoirse Ronan.

Zmarli m.in. Burt Lancaster (1913), Charles Bukowski (1920), Henry Mancini (1924), Raúl Juliá (1940), Derek Jarman (1942), Bill Hicks (1961) i Kurt Cobain (1967).

 

FILMY

★★★★★

Szatańskie tango ("Satantango")

Dwadzieścia sześć lat na karku ma ten tytuł i nadal nie udało się o nim napisać, czy powiedzieć chociaż jednego słowa. Ten monument kinematografii jest na nie odporny.

Ed Wood

Ujmujący obraz. Burton zaimponował mi tym filmem.

Król Lew ("The Lion King") 

Ekscytujące cztery minuty z „Kręgiem życia”, szokująca sekwencja w kanionie – to wszystko było czystą perfekcją, mogę oglądać w nieskończoność.

Jay Rosenblatt

The Smell of Burning Ants

Tytuł odnosi się do eksperymentów dziecięcych, będących jakąś formą męczenia zwierząt. Na samym początku dowiadujemy się, że skorpiony w sytuacji zagrożenia popełniają samobójstwo, wbijając sobie ogon z trucizną w tułów.

★★★★

stargate

Gwiezdne wrota („StarGate”)

Sympatyczne kino przygodowe. Łatwo mu sporo wybaczyć.

★★★

biala mila

Biała mila („White Mile”)

Zniuansowany, wolny i nieciekawy. Ale gra tu Alan Alda!

czysta formalnosc

Czysta formalność („Una pura formalità”)

Obłędna atmosfera w pięciominutowej krótkometrażówce rozciągniętej do blisko dwóch godzin.

★★

Pod oliwkami ("Through the Olive Trees")

Kobieta nic nie robi, mężczyzna robi wszystko. I nadal może zrobić za mało. Niezamierzona komedia...

haneke 71 fragmentow

71 fragmentów

Kreatywna pustynia. Plus za scenę bicia żony przy obiedzie, bardzo zabawna! Dwa razy obejrzałem.

SERIALE

★★★★★

babylon 5 babilon 1993 1994 1995

Babylon 5 - sezon II

Serial na medal. Nie mogę się doczekać finału!

babylon 5 babilon 1993 1994 1995

Babylon 5 - sezon I

Jestem dogłębnie zafascynowany tą produkcją.

przyjaciele

Przyjaciele ("Friends") - sezon I

Najlepsze odcinki: „The One Where Monica Gets a Roommate”, „The One with the Boobies”, „The One with the Birth” i „The One Where Rachel Finds Out”.

Bez oceny

Seinfeld

Kroniki Seinfelda („Seinfeld”) - sezon VI

Najlepsze: „The Race”, „The Jimmy”;