1958

W tym roku uruchomiono ruchomiono XYZ (pierwszy elektroniczny komputer cyfrowy zbudowany w Polsce), w Iranie arabscy nacjonaliści obalili króla, ZSRR za drugim razem dał radę uruchomić sztucznego satelitę Sputnik 3, utworzono NASA, w Chinach uruchomiono pierwszy kanał telewizyjny, Francja przyjęła nową konstytucję (powstała V Republika, impulsem do dokonania zmian była wojna algierska) i po raz pierwszy pojawiły się Smerfy (jako komiks). 
 
Filmowo to rok zakończenia klasycznej ery Toma i Jerry’ego (znanej też jako era Hanna-Barbera), najpopularniejszym filmem roku był Południowy Pacyfik, a Winda na szafot zapoczątkowała nurt Francuskiej Nowej Fali.

Urodzili się m.in. Sharon Stone, Bruce Campbell, Tim Robbins, Prince, Kate Bush, Bruce Dickinson, Madonna i Michael Jackson

Zmarła m.in. Edna Purviance (1895)..

FILMY

★★★★★

Tadeusz Chmielewski ewa chce spac

Ewa chce spać

Byłem we Wrocławiu, tam po północy tylko piją i gadają o filmach. Nie, żebym narzekał, ale noc powinna być bardziej magiczna – jak w tym filmie.

popiol i diament plakat

Popiół i diament

8 maja 1945 roku, Polska. Następne 24 godziny dla bohaterów za chwilę zostanie ustawione: drogą ma przejeżdżać dyrektor komunista, Szczuka...

Big country poster

Biały kanion („The Big Country”)

McKay, kapitan statku, po latach przygód na wszystkich oceanach Ziemi postanawia się osiedlić na dzikim zachodzie. Małe miasteczko, dobry teren, do tego narzeczona czekająca na niego.

★★★★

Ukryta forteca ("The Hidden Fortress")

Wojna, Miffune, niebezpieczeństwo, Miffune, skala wydarzeń, Miffune… Świetna przygoda!

Ostatni dzień lata

Możemy kontemplować, ile warte są znajomości międzyludzkie, te krótkie i długotrwałe, ile jeden dzień może trwać, jak go wykorzystujemy i jaki mamy na to wpływ, co nas przed tym ogranicza.

★★★

arthur penn Gwiazda szczescia Billy Kida the left handed gun

Gwiazda szczęścia Billy Kida ("The Left Handed Gun")

Momenty sprawiają, że widzę tu późniejsze kino Penna, ale też coś, co inspirowało kolejnych twórców.

Witaj smutku ("Bonjour tristesse")

Część bohaterów jest zwyczajnie niedojrzałych, przez co miałem problem z zaangażowaniem się w ich dramat, żeby poważnie potraktować ich osobiste problemy.

dracula poster 1958

Horror Draculi („Dracula”)

Wychodzi na to, że Terence Fisher to taki brytyjski Roger Corman.

vertigo poster

Zawrót głowy ("Vertigo")

To tekst z serii „nie-recenzji”. Zbytnio mnie zmęczyło ogarnięcie, ile rzeczy w „Vertigo” jest nie w porządku, żeby teraz pomyśleć i wymienić choćby jedną rzecz, którą polubiłem.

SERIALE