1961

W tym roku urodził się 30-milionowy obywatel Polski, decyzją władz z polskich szkół państwowych usunięto nauczanie religii, Jurij Gagarin odbył pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w przestrzeni kosmicznej, Sierra Leone uzyskało niepodległość. po raz pierwszy na rynku europejskim wprowadzono do sprzedaży pigułkę antykoncepcyjną, Tanganika i Kuwejt uzyskały niepodległość (od Wielkiej Brytanii), otwarto muzeum w Luwrze i odbył się pierwszy koncert grupy The Beach Boys.
 

Filmowo był to rok pierwszych regularnych seansów na pokładzie samolotów, debiutowali tacy aktorzy jak Joe Pesci, Mary Tyler Moore, Warren Beatty, Gene Hackman, George Kennedy, Burt Reynolds i Ron Howard (jako aktor), najpopularniejszymi filmami były West Side Story oraz Działa Navarony.

Urodzili się m.in. Eddie Murphy, George Clooney, Michael J. Fox, Piotr Cyrwus, Cezary Żak, Forest Whitaker, Zbigniew Zamachowski, Laurence Fishburne, Meg Ryan, Barack Obama i Dave Mustaine.

Zmarli m.in. Chico Marx (1887), Ernest Hemingway (1899), Gary Cooper (1901) i Andrzej Munk (1921).

Top najlepszych filmów roku

1. Wyrok w Norymberdze
2. 101 Dalmatyńczyków
3. Świadectwo urodzenia
4. Jak w zwierciadle
5. Bilardzista

FILMY

★★★★★

yojimbo poster

Straż przyboczna („Yojimbo”)

Samuraj bez ojczyzny i domu wędruje po kraju. Przy skrzyżowaniu rzuca w górę gałąź, aby jej koniec wskazał mu, w którą stronę powinien zmierzać. W ten sposób trafia do małej wioski będącej trochę z boku od oczu wszystkich ludzi.

sniadanie u Tiffany'ergo

Śniadanie u Tiffany’ego („Breakfast at Tiffany’s”)

Sprawdza się jako pozornie lekki, ciepły film, jak i reklama powieści. Ciepły film o uwierzeniu w drugą szansę, o którym będziemy pamiętać i za następne 50 lat.

★★★★

kazimierz kutz ludzie z pociagu

Ludzie w pociągu

Wyraźnie widzę uczucie, jakie włożono w tę opowieść i pokazanie tych ludzi. Jest coś w tym filmie, naprawdę.

★★★

Tarpany kazimierz kutz 1962

Tarpany

Mam wrażenie, że dla Kazimierza Kutza liczyło się wyłącznie to, aby opowiedzieć o koniach. To z pewnością się udało.

Tadeusz Chmielewski dwaj panowie n

Dwaj panowie "N"

Intryga z pewnością jest mocną stroną tego filmu, sam film jednak nie tli się entuzjazmem.

SERIALE