1989

W tym roku średnia płaca w kraju wyniosła 107 tys. zł, zniesiono kartki na benzynę i mięso, talony na samochody oraz kwity na węgiel, rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu (na Węgrzech Trójkątnego), pojawiły się pierwsze prywatne kantory (kurs dolara wahał się w granicach 2900-3000 zł), Polska miała trzech prezydentów jednego dnia (19 lipca), ukazał się pierwszy numer Gazety Wyborczej, prawnie uznano wyznanie Świadków Jehowy w Polsce, rozwiązano ZOMO, Joanna Szczepkowska symbolicznie ogłosiła koniec „ery komunizmu” w Polsce, po raz pierwszy wyemitowano „Wiadomości” w TVP1, prezydent Wojciech Jaruzelski podpisał tzw. „plan Balcerowicza”, język estoński został ponownie językiem państwowym w Estonii (wcześniej przez kilka dekad dominował rosyjski), po publikacji „Szatańskich wersetów” Iran zerwał stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią, w ogarniętym protestami Tybecie wprowadzono stan wojenny, Nieznany Buntownik zatrzymał w Pekinie kolumnę czołgów wracających z akcji krwawego stłumienia studenckiego protestu na Placu Niebiańskiego Spokoju, rozpoczęła się inwazja Stanów Zjednoczonych na Panamę.

Filmowo to rok pociągu w mgle (Marcowe migdały), udawania orgazmu (Kiedy Harry poznał Sally), stawania na ławce (Stowarzyszenie umarłych poetów), deskolotek (Powrót do przyszłości 2), czołówki Batmana i finału reżyserskiej wersji Otchłani.

Urodzili się m.in. Daniel Radcliffe i Taylor Swift.

Zmarli m.in. Salvador Dalí (1904), Laurence Olivier (1907), Mel Blanc (1908), Bette Davis (1908), Lee Van Cleef (1925), Sergio Leone (1929) i Graham Chapman (1941).

 

FILMY

★★★★★

podniebna poczta kiki 1989 miyazaki

Podniebna poczta Kiki

To inspirujący obraz dla młodych ludzi, który ich rozumie. I chyba nie tylko ich.

john woo killer 1989

Płatny morderca ("Killer")

Wizytówka idealna, reprezentująca sobą wszystko, co John Woo sobą wyraża.

christmas vacation

Witaj, Święty Mikołaju ("Christmas Vacation")

Ten film to idealny list miłosny do ludzi, którzy dają z siebie wiele, ponoszą porażkę i dochodzą do wniosku, że byłoby lepiej, jakby przespali święta.

Mystery Train jamursch 1989

Mystery Train

Dziwny film. Ale cieszę się, że istnieje.

Do The Right Thing 1989 spike lee

Rób, co należy ("Do The Right Thing")

Murzyni się pocą, pizzeria płonie, życie toczy się dalej. Czas Apokalipsy na Brooklynie.

marcowe

Marcowe migdały

Absurd władz manipulującej rzeczywistością, słuchanie Radio Wolna Europa młodzi ludzie uczestniczą w proteście w swój mały sposób.

dekalog plakat

Dekalog I

„Nie będziesz mieć bogów cudzych przede mną„, zobrazowane przy pomocy ojca matematyką, pokładającego całkowitą wiarę w nieomylność liczb.

★★★★

Gdzie jest dom mojego przyjaciela?

Nie polecam. Duże stężenie negatywnej energii.

★★

haneke siodmy kontynent

Siódmy kontynent

Wulgarny, cyniczny, nie ma nic do powiedzenia, z głupimi bohaterami. Idealny debiut, muszę przyznać.

karate kid 3

Karate Kid 3

Scenariusz ma słabe tempo. Mimo to wciąż szanuję ten film za wystawienie widzów na takiego antagonistę.

Grand Day Out

Podróż na księżyc ("A Grand Day Out")

Wolniejszy i mniej atrakcyjny od pozostałych animacji z Wallacem i Gromitem, a sam w sobie wywołujący jedynie wzruszenie ramion.

SERIALE

★★★

Seinfeld

Kroniki Seinfelda („Seinfeld”) - Sezon I

Perypetie przyjaciół mieszkających w dużym mieście. Faktycznie jest to jeden z najlepiej napisanych seriali komediowych jakie oglądałem.

Bez oceny

newhart poster

Newhart - sezon IX

Najlepsze odcinki: "The Last Newhart".