1928

1920

1921

1922

1923

1924

1926

1927

1928

1929

W tym roku można było pierwszy raz zobaczyć Myszkę Miki, zaczęto nadawać pierwszy regularny program telewizyjny (dla miasta Albany, USA), w Londynie odbyła się pierwsza transmisja w kolorze, pierwszy raz dopuszczono kobiety do zawodów w dyscyplinie lekkoatletycznej podczas Igrzysk w Amsterdamie, w GB kobiety zyskały prawa wyborcze od ukończenia 21 roku życia, Stany Zjednoczone wycofały wojska z Chin, założono w Madrycie Opus Dei, w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie użyto pierwszy raz prototypu respiratora (nazywał się Żelazne płuco), Nietykalni z filmu De Palmy zaczęli swoją działalność, Bułhakow zaczął pisać Mistrza i Małgorzatę, Amerykanie zaczęli budować Zaporę Hoovera, a ZSRR zaczął pierwszą pięciolatkę. Pośrednio udowodniono też istnienie DNA.

Filmowo to rok Bustera Keatona samodzielnie grającego pełny mecz bejsbolla (Cameraman), Chaplina chodzącego po linie (Cyrk), oraz odnajdywania się w tłumie (Człowiek z tłumu).

Urodzili się m.in. Franciszek Pieczka, Jeanne Moreau, James Garner, Shirley Temple, Agnès Varda, James Ivory, Stanley Kubrick, Andy Warhol, Nicolas Roeg, James Coburn, Horace Silver, Ennio Morricone i Philip K. Dick.

Zmarli m.in. Hendrik Antoon Lorentz (1853), Johannes Fibiger (1867) i Wilhelm Wien (1864).

 

FILMY

★★★★

Wicher ("The Wind")

Dowód na siłę ekspresji kina niemego. Niezwykłe doświadczenie.

sadie

Grzech Sadie Thompson

Opowieść o kobiecie, która chce zacząć życie na nowo , ale jej w tym przeszkadzają.