1933

W tym roku rozwiązano Obóz Wielkiej Polski, Hitler został kanclerzem koalicyjnego rządu NSDAP i DNVP, podpisano przez polski rząd konwencji londyńskiej, w USA ustanowiono 11 października Dniem Kościuszki, rozpoczęto budowę mostu Golden Gate, Filipiny uzyskały niepodległość, pojawiło się słowo „Pakistan”, w USA zakończono okres prohibicji, odrzucono też socjalizm, władze Niemiec ograniczyły prawa obywatelskie po pożarze Reichstagu oraz utworzono tam Ministerstwo Propagandy i Oświecenia Publicznego, po dojściu nazistów do władzy nastąpił jednodniowy bojkot firm, których właścicielami byli Żydzi, zakończono wojnę kolumbijsko-peruwiańską (wygrały obie republiki podpisaniem pokoju, a bili się o dostęp do Amazonki), Einstein udał się na emigrację do USA, w Andorze mężczyźni powyżej 24 roku życia mogli już głosować w wyborach, w New Jersey otworzono pierwsze kino samochodowe oraz pierwszy raz zobaczono potwora z Loch Ness. Nawet mu fotkę strzelił niejaki Hugh Gray, a Malcolm Irvine nakręcił z nim film.

Filmowo to rok śpiewającego Jamesa Cagneya (Nocne motyle), fenomenalnych sekwencji musicalowych Ala Dubina (Ulica szaleństw, Nocne motyle, Poszukiwaczki zlota), miłości matki do syna (Kimi to Wakarete), umiejętnego wykorzystania dźwięku (Testament doktora Mabuse), zachwycających efektów specjalnych (Niewidzialny człowiek), King Konga oraz sceny z lustrem w Kaczej zupie.

Urodzili się m.in. Costa-Gavras, Kim Novak, Yoko Ono, Nina Simone, Michael Caine, Quincy Jones, Wayne Rogers, Gene Wilder, Cormac McCarthy, Roman Polański i Henryk Mikołaj Górecki.

Zmarła m.in. Renée Adorée (1898).

 

Pięć najlepszych filmów roku

1. Kacza zupa
2. Kimi to Wakarete
3. Wigilia Bożego Narodzenia
4. Trzy małe świnki
5. Gorzka herbata generała Yen

FILMY

★★★★★

Kimi to Wakarete

Apart From You ("Kimi to Wakarete")

Bardzo dojrzałe kino, precyzyjne, dzięki czemu ma szansę zapaść w pamięci.

★★★★

gorzka herbatka generala yen

Gorzka herbatka generała Yen ("Bitter Tea of General Yen")

Nakręcone z rozmachem i nutką romantyzmu zawartą w długich wymianach spojrzeń, „Gorzka herbatka…” z pewnością może się podobać.

kolacja

Kolacja o ósmej ("Dinner at Eight")

Prosty obraz ukazujący klasę wyższą jako takich samych ludzi co reszta społeczeństwa.

synowie pustyni

Synowie pustyni ("Sons of the Desert")

Jeśli jesteście gotowi na to, że zobaczycie typowych błaznów ery slapsticku, będziecie dobrze się bawić.

★★★

Nocne motyle ("Footlight Parade")

Sekwencje musicalowe były niewiarygodne, James Cagney ponownie mnie zaskoczył! I to wciąż za mało, kiedy reszta filmu niedomaga.

Gold Diggers of 1933 poster

Poszukiwaczki złota („Gold Diggers of 1933”)

Uroczy, pełen wigoru musical propagujący życie z nadzieją w sercu. Szkoda tylko, że w 47 minucie film się kończy, a trwa jeszcze kolejne 50.

★★

She Done Him Wrong poster

Lady Lou („She Done Him Wrong”)

Chaotyczna i dezorientująca na wiele sposobów produkcja. Wskazane przed seansem obejrzeć dokument "Prohibicja" Kena Burnsa.