1995

W tym roku miała miejsce denominacja złotego o cztery zera (w proporcji 10 000/1), uruchomiono pierwszy w Polsce portal internetowy (Wirtualna Polska), rozpoczęła działalność Canal+ (pierwsza w Polsce płatna stacja telewizyjna), otwarto pierwszą linię warszawskiego metra (od Kabat do Politechniki), zlikwidowano ostatnie linie trolejbusowe (w Warszawie), wystrzelona z północnej Norwegii rakieta z amerykańską sondą badawczą wywołała alarm rosyjskiej obrony anty-balistycznej i nieomal doprowadziła do wybuchu III wojny światowej, powstał portal internetowy Yahoo!, japoński zdalnie sterowany robot Kaikō zszedł na dno Rowu Mariańskiego na Pacyfiku, wykonując najdokładniejszy do dnia dzisiejszego pomiar jego głębokości (10 911 m), Microsoft zaprezentował Windowsa 95, O.J. Simpson został uniewinniony od zarzutu podwójnego morderstwa, Marek Kamiński jako pierwszy Polak zdobył Biegun Południowy a na Ukrainie i w Bilbao (Kraj Basków) otworzono metro.

Filmowo był to rok dekady mijającej na jednym ujęciu (Spojrzenie Odyseusza), strzelaniny na ulicy (Gorączka), żegnania na moście (Co się wydarzyło w Madison County), fotografowania rogu ulicy (Dym), Mela Gibsona krzyczącego o wolności (Braveheart), pierwszej komputerowej animacji pełnometrażowej (Toy Story), sceny z lodami (Upadłe anioły), odpływającej wyspy (Underground), Marka Kondrata pytającego „Na chuj mi las?” (Nic śmiesznego), Sylvestre’a Stallone mówiącego „I’m the law!” (Sędzia Dredd), Leonarda Di Caprio wynajdującego miłość (Całkowite zaćmienie), openingu Epidemii, finału Dzieciaków, pierwszego wizerunku hakerów w pop-kulturze (Hakerzy) oraz nowoczesnych nauczycieli (Młodzi gniewni), strzelających futerałów (Desperdao), człowieka stającego się czystą energią (Zagadka Powdera), muzyki z W bagnie Los Angeles, zdjęć do Morderstwa pierwszego stopnia, pytania o zawartość pudełka (Se7en), finału Podejrzanych i Brada Pitta w 12 małpach.

Urodziła się m.in. Georgie Henley.

Zmarł m.in. Dean Martin (1917).

 

FILMY

★★★★★

Casino

Rzeczy się dzieją, cieszymy się życiem, a potem rzeczy przestają się układać. I żyjemy dalej.

Underground

Wojna to nic dobrego, a przy okazji pole dla wyobraźni Kusturicy. Niesamowity seans!

Siedem se7en seven 1995

Se7en

Deszcz, okropność, brud. Ten tytuł nie obawia się brudu.

Szczury z supermarketu ("Mallrats")

Poczułem miłość. Pokochałem nową rzecz na tym świecie, piękny film.

Brooklyn Boogie

Brooklyn Boogie („Blue in the Face”)

Gdzieś pośrodku między kinem łatwym w oglądaniu oraz kinem mającym ambicje. Taniec na ulicy jest fajny.

smoke poster

Dym („Smoke”)

Ludzie między ludźmi, między którymi warto zwolnić. To może być nie-świąteczny świąteczny film, którego szukacie.

★★★★

12 malp

12 małp („Twelve Monkeys”)

Terry Gilliam bawi się motywami podróży w czasie i determinizmu. Fabuła ma niezłe tempo, jest też różnorodna. Przyjemne kino.

Goraczka plakat

Gorączka („Heat”)

Historia o policjancie i złodzieju w reżyserii Michaela Manna, który chciał pokazać obu jako ludzi. Akcja fajna, ale telenowelę to mogli wyciąć.

★★★

Truposz dead man jarmusch

Truposz ("Dead Man")

Banalna historia i dekonstrukcja gatunku, jednak tylko muzyka jest tu interesująca.

Golenie owiec

Golenie owiec ("A Close Shave")

Po prostu średnio na jeża. Wszystko w tym krótkim metrażu jest przyzwoite, zadowalające i tyle.

SERIALE

★★★★

Goosebumps

Gęsia skórka (Goosebumps) - sezon I

Najlepszy odcinek: "The Cuckoo Clock of Doom".

★★★

przyjaciele

Przyjaciele ("Friends") - sezon II

Najlepsze odcinki: „The One with the Lesbian Wedding”, „The One Where Ross and Rachel… You Know” i „The One Where Joey Moves Out”.

Bez oceny

Seinfeld

Kroniki Seinfelda („Seinfeld”) - sezon VII

Najlepszy odcinek: "The Soup Nazi".