1987

W tym roku odbył się pierwszy koncert Modern Talking i grupy Metallica w Polsce, zniesiono amerykańskie sankcje gospodarcze wobec PRL, Agencja Żywności i Leków dopuściła azydotymidynę do leczenia zakażenia HIV, Fidżi stało się republiką, zniesiono karę śmierci w NRD a średnia polska płaca wynosiła w 1987 roku nieco ponad 29 tys. złotych, polska emerytura – 15,5 tys.

Filmowo to rok dużych robotów na małych schodach i strzelania przez sukienkę w jaja (Robocop), krzyczenia na żołnierzy (Full Metal Jacket), Robina Williamsa krzyczącego Gooooooooood Morning, Vietnam, egzekucji (Krótki film o zabijaniu), podnoszenia kobiet (Dirty Dancing), finału Harry Angel, pierwszych odcinków Zmienników, Świata według Bundych, Wojowniczych Żółwi Ninja i Mody na sukces

Urodzili się m.in. Piotr Żyła, Kamil Stoch i Lionel Messi.

Zmarli m.in. Pola Negri (1897), Fred Astaire (1899), John Huston (1906), Rita Hayworth (1918), Lee Marvin (1924), Bob Fosse (1927), Andy Warhol (1928) i Stanisław Bareja (1929).

 

FILMY

★★★★★

samoloty 1987

Samoloty, pociągi i samochody ("Planes, Trains and Automobiles")

Król filmowych zbiegów okoliczności. Idealny dla ludzi z depresją.

Bagdad Cafe

Bagdad Cafe („Out of Rosenheim")

Jarmuschowe zestawianie ludzi. Kłócą się, krzyczą, grożą deportacją z kraju, ale koniec końców wypiją razem piwo i wszyscy będą szczęśliwi.

robocop poster

Robocop

Walka o człowieczeństwo pod przykryciem zajebistego kina akcji.

★★★★

Angel Heart horror

Harry Angel ("Angel Heart")

Dobra atmosfera, gore i zakończenie. Tylko sama historia jest taka sobie.

SERIALE

★★★

bundy married with children

Świat według Bundych - sezon I

Najlepszy odcinek: "Peggy Sue Got Work"