1983

W tym roku rozpoczęto budowę warszawskiego metra (potrwa 12 lat, zanim pierwszy odcinek zostanie oddany do użytku), utworzono rezerwat przyrody Puszcza Mariańska, śmierć maturzysty w skutek pobicia przez policję wywołał największą demonstrację pokojową od ogłoszenia stanu wojennego, Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego zrobił coś takiego jak skazał na zaoczną karę śmierci szefa Radia Wolna Europa (bo nie mieli tego szefa w rękach i tym samym wykonać wyroku; został on uchylony w 1989 roku), ukazał się debiutancki album Lady Pank i Metalliki, zakończono produkcję Syrenki, Rada Państwa zniosła stan wojenny, Lech Wałęsa zdobył Pokojową Nagrodę Nobla (odebraną przez żonę Danutę), Apple zaprezentował komputer biurowy z myszką, w USA można było kupić pierwszy laptop, Michael Jackson pierwszy raz wykonał Moonwalk a potem nagrał Thriller z Johnem Landisem, zaczęto wskazywać na retrowirus (odwrotna transkrypcja) później nazwany HIV jako możliwą przyczynę AIDS, na Sri Lance wybuchła wojna domowa (zamieszkujący na północy Tamilowie domagali się własnego państwa) i uchwalono konstytucję Salwadoru.

Filmowo to rok Seksmisji (po prostu, Seksmisji), śpiewania o świętości spermy, uczenia seksu w szkole, komara odgryzającego nogę, kelnera podającego wiadro klientowi, jedzenia ciasta na polu walki i masy innych atrakcji Sensu życia według Monty Pyhtona, mówienia „Hello” (Człowiek z blizną), ośmiominutowej sceny ze świecą (Nostalgia), Ewoków (Powrót Jedi), podbijania sobie oka Prezentem pod choinkę, Toma Cruise’a tańczącego pod nieobecność rodziców (Ryzykowny biznes), wyrażania miłości do matki (Ballada o Narayamie) i czarnego Woody’ego Allena (Zelig),

Urodzili się m.in. Jernej Damjan, Amy Winehouse, Maggie Grace, Adam Driver i Magnus von Horn.

Zmarli m.in. Gloria Swanson (1899), Luis Buñuel (1900), Tennessee Williams (1911), Muddy Waters (1913) i Louis de Funès (1914).

 

FILMY

★★★★★

Nieoczekiwana zmiana miejsc 1983 landis

Nieoczekiwana zmiana miejsc ("Trading Places")

Czarujący film, do którego mogę wracać naprawdę często.

Krzyk 1983 sass

Krzyk

Wkurzenie, agresja oraz energia. Świat pozbawiony Batmana, tutaj trzeba sobie radzić samemu, a człowieczeństwa nikt nie zachowa.

Ballada o Narayamie ("The Ballad of Narayama")

Straszny film. Jakby reżyser mówił nam, że narzucone zasady i ich konieczność nie są dla nas wymówką.

Zelig 1983

Zelig

Trudno jest mi najzwyczajniej w świecie nie docenić tylko za to, że jest – że mówi, to co mówi, że komentuje to, co komentuje. Ważny film.

Prezent pod choinkę

Piękny, świąteczny film, w którym każda scena jest przygodą.

Angst horror

Angst

Straszna rzecz.

Sens życia według Monty Pythona

Komedia pełna rozmachu. Nieoczywista, zaangażowana i przewrotna. Nie ma słabego segmentu!

scarface poster

Człowiek z blizną („Scarface”)

Wielopoziomowa produkcja, w której miesza się historia, sylwetka głównego bohatera oraz poruszane tematy. Kozacki, trzymający w napięciu, brutalny i z jajami.

★★★★

gry wojenne

Gry wojenne („WarGames”)

Ma dobre chęci. Ma dobry morał. Ma nawet kobietę na motorze, która podwozi cię ze szkoły do domu!

★★★

Tego dnia na plaży

Yang przygląda się ludziom, stara się pokazać ich wewnętrzne zmagania z czymś, co dla innych może być nieistotne lub banalne. Więcej od debiutującego reżysera nie ma sensu wymagać.

yentl

Yentl

Toporna opowieść. Kino chcące coś powiedzieć, które poszło w okrutny schemat.

nostalgia poster

Nostalgia („Nostalghia”)

Tarkowski poci się na samą myśl o asfalcie zarośniętym trawą. Dialog sam ze sobą, do siebie, bez widza.

SERIALE

Bez oceny

newhart poster

Newhart - sezon II

Najlepsze odcinki: "Book Beat".