1949

W tym roku na zjeździe literatów w Szczecinie przyjęto za obowiązujący w literaturze tzw. socrealizm (inne środowiska twórcze także go później przyjęły: kompozytorzy, plastycy, filmowcy), sejm przyjął ustawę o likwidacji analfabetyzmu, zaczęto akcję przeglądu bibliotek (był już gotowy wykaz ksiąg „podlegających wycofaniu”), w Wiśle odbył się Zjazd Filmowców, na którym przyjęto założenia twórczości filmowej zgodnej z linią polityczną PZPR, rozpoczęła się druga fala deportacji dziesiątek tysięcy obywateli Estonii, Łotwy i Litwy do syberyjskich łagrów, w Wielkiej Brytanii ukazała się powieść Rok 1984, Bhutan uzyskał niepodległość, a w zachodniej części Niemiec odbyły się pierwsze po II wojnie światowej wybory parlamentarne na ziemiach niemieckich.
 

Filmowo to rok debiutów takich osób jak Julie Andrews , Richard Burton, Tony Curtis, Liza Minnelli i Max von Sydow.

Urodzili się m.in. Andrzej Mleczko, Lech i Jarosław Kaczyński, Lawrence Kasdan, Jim Sheridan, Pedro Almodóvar, Billy Joel, Lionel Richie, Bruce Springsteen, Tom Waits, Meryl Streep, Shelley Duvall i Sissy Spacek.

Zmarł m.in. Victor Fleming (1889).

Pięć najlepszych filmów roku

1. Biały żar
2. Trzeci człowiek
3. Zmowa
4. Późna wiosna
5. Gorzki ryż

FILMY

★★★

stanley donen Na przepustce 1949

Na przepustce ("On The Town")

Dobry zamysł, nieistotne piosenki, profesjonalna realizacja. Niepoważny musical.

the fountainhead 1949

Źródło („The Fountainhead”)

Adaptacja powieści Ayn Rand pod tym samym tytułem z 1943 roku. Czytałem ją prawie 10 lat temu, wtedy to była moja ulubiona powieść.