W tym roku na zjeździe literatów w Szczecinie przyjęto za obowiązujący w literaturze tzw. socrealizm (inne środowiska twórcze także go później przyjęły: kompozytorzy, plastycy, filmowcy), sejm przyjął ustawę o likwidacji analfabetyzmu, zaczęto akcję przeglądu bibliotek (był już gotowy wykaz ksiąg „podlegających wycofaniu”), w Wiśle odbył się Zjazd Filmowców, na którym przyjęto założenia twórczości filmowej zgodnej z linią polityczną PZPR, rozpoczęła się druga fala deportacji dziesiątek tysięcy obywateli Estonii, Łotwy i Litwy do syberyjskich łagrów, w Wielkiej Brytanii ukazała się powieść Rok 1984, Bhutan uzyskał niepodległość, a w zachodniej części Niemiec odbyły się pierwsze po II wojnie światowej wybory parlamentarne na ziemiach niemieckich.
Filmowo to rok debiutów takich osób jak Julie Andrews , Richard Burton, Tony Curtis, Liza Minnelli i Max von Sydow.
Urodzili się m.in. Andrzej Mleczko, Lech i Jarosław Kaczyński, Lawrence Kasdan, Jim Sheridan, Pedro Almodóvar, Billy Joel, Lionel Richie, Bruce Springsteen, Tom Waits, Meryl Streep, Shelley Duvall i Sissy Spacek.
Zmarł m.in. Victor Fleming (1889).
Pięć najlepszych filmów roku
1. Biały żar
2. Trzeci człowiek
3. Zmowa
4. Późna wiosna
5. Gorzki ryż
FILMY
★★★
Dobry zamysł, nieistotne piosenki, profesjonalna realizacja. Niepoważny musical.
Adaptacja powieści Ayn Rand pod tym samym tytułem z 1943 roku. Czytałem ją prawie 10 lat temu, wtedy to była moja ulubiona powieść.