1981

W tym roku doszło do pierwszego spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy, odbyła się prowokacja bydgoska, wprowadzono reglamentację mięsa i wędlin na terenie Polski, wprowadzono kartki na masło, mąkę, kaszę i ryż, w Toruniu odbył się pierwszy koncert grupy Republika, powstał zespół Lombard, Duran Duran oraz Metallica, odbyły się marsze głodowe w Łodzi (w odpowiedzi na braki w sklepach), Wałęsa zaapelował do ludzi pracy i związków zawodowych Europy Zachodniej o pomoc żywnościową dla Polski, ceny benzyny i olejów napędowych zostały podwyższone o 50-80%, alkohol o 40-80%, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) wprowadziła na terytorium Polski stan wojenny (ludzie zaczęli więc strajkować, a ZOMO zaczęło strzelać), prezydent USA Ronald Reagan ogłosił, że Stany Zjednoczone przystępują do ograniczenia współpracy gospodarczej, naukowej i technicznej z ZSRR jako odpowiedzi za stan wojenny w Polsce, zaczęto produkcję DeLoreana, w Ugandzie wybuchła wojna domowa (grupy walczyły o władzę), Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób doniosło w swym cotygodniowym biuletynie, że 5 homoseksualistów z Los Angeles zapadło na rzadką odmianę zapalenia płuc (był to pierwszy opis choroby, którą rok później nazwano AIDS), w USA rozpoczęła nadawanie telewizja muzyczna MTV (pierwszym pokazanym teledyskiem był Video Killed the Radio Star zespołu The Buggles), została zniesiona kara śmierci we Francji i utworzono Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Filmowo to rok słuchania głosu Jerzego Bińczyckiego (Znachor), finału Okrętu i Wybuchu, przemiany w wilkołaka (Amerykańsaki wilkołak w Londynie), uciekania przed kulą i strzelania do wojownika (Poszukiwacze zaginionej arki) oraz duetu w wykonaniu Sama Neilla i Isabelle Adjani (Opętanie).

Urodzili się m.in. Elisabeth Jordan Carr, Elijah Wood, Justin Timberlake, Paris Hilton, Joseph Gordon-Levitt, Jessica Alba, Natalie Portman, Britney Spears, Iker Casillas, Zlatan Ibrahimović, Bjørn Einar Romøren, Simon Ammann, Matti Hautamäki i Robert Kranjec.

Zmarli m.in. William Wyler (1902) i Natalie Wood (1938).

FILMY

★★★★★

Ucieczka z Nowego Jorku 1981 carpentner

Ucieczka z Nowego Jorku ("Escape from New York")

Kolejny film Carpentnera, przy którym czuję się, jak dorosły. Wszystko to w imię najlepszego środkowego palca w historii kina.

pixote 1981

Pixote

Ten film opowiedziany jest szmatławymi ubraniami i brudnymi toaletami, gdzie bohaterowie po prostu siadają na podłodze, aby pogadać. Boli.

American Pop

Niezwykłym doświadczeniem jest odbyć tę podróż przez XX wiek i zastanowić się nad tym, czemu muzyka w ostatnich latach przestała nam towarzyszyć.

1981 four cztery alan alda

Cztery pory roku ("Four Seasons")

Ciepła, melancholijna opowieść z wyrozumiałością o nieidealnych ludziach, mierzących się z codziennym życiem.

1981 spielberg poszukiwacze Raiders of the Lost Ark

Poszukiwacze zaginionej Arki ("Raiders of the Lost Ark")

Takie produkcje zawsze będą wzorcem.

★★★★

arthur penn Four Friends 1981

Czworo przyjaciół ("Four Friends")

Głównie jest to film o życiu. Epizodyczny obraz, swobodny i spokojny, pełny małych rzeczy, wśród których można znaleźć bardzo wiele.

★★★

Czy pamiętasz Dolly Bell?

Wiele tutaj zależy od waszego spojrzenia na sztukę i portretowanie rzeczywistości, bez kształtowania jej i używania umiejętności w portretowaniu jej do czegoś więcej.

SERIALE

★★★★★

mash poster tv

MASH - sezon X

Najlepsze odcinki: „Wheelers and Dealers”, „Communication Breakdown”, „Blood and Guts”, „A Holy Mess” i „That Darn Kid”.

★★★★

Posterunek przy Hill Street - sezon I („Hill Street Blues”)

Jeden z pierwszych poważnych dramatów policyjnych w telewizji. Pod wieloma względami jest ponadczasowy.

przygody sherlocka 1981 pies

Przygody Sherlocka Holmesa i doktora Watsona: Pies Baskerville'ów - miniserial

Jest świetna scenografia, nawet napięcie pod koniec, chemia między aktorami działa, a cały koncept wyraźnie pijanego Watsona i Baskerville’a idącego o północy na moczary sam w sobie jest warty seansu.