1993

W tym roku odbył się pierwszy koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Polsce przyjęto ustawę antyaborcyjną (zezwolono na aborcję tylko w trzech przypadkach), zaczął wychodzić Tele Tydzień oraz Secret Service, a Świat młodych przestał, Polonia 1 i TV Polonia oraz niemiecka VIVA zaczęły nadawanie, od 31 maja do 14 października polski Sejm i Senat nie urzędował (Wałęsa rozwiązał i zarządził przedterminowe wybory, które wygrał SLD), w życie wszedł VAT, doszło do zamachu na WTC (samochód pułapka m.in. zranił 1000 osób), Intel zaprezentował procesor Pentium, powstał Międzynarodowy Zielony Krzyż (organizacja ekologiczna), Fidel Castro zniósł kary za posiadanie dolarów, wprowadzono ranking FIFA, Nelsonowi Mandeli przyznano pokojową nagrodę Nobla za zniesienie apartheidu, miała miejsce premiera gry Doom, w Gwinei odbyły się pierwsze wolne wybory prezydenckie a na hongkońskiej wyspie Lantau odsłonięto posąg siedzącego Buddy.

Filmowo to rok Johnna Deppa w cylindrze (Benny i Joon), z długimi włosami (Co gryzie Gilberta Grape’a) i krótkimi (Arizona Dream), dinozaurów (Park Jurajski), strzelania do obsługi McDonalda (Upadek), ucinania kciuka (Żegnaj, moja konkubino), czerwonej sukienki (Lista Shindlera), trzech muszelek w toalecie (Człowiek demolka), skaczącego manekina (Ścigany), klaskania (Rudy), dwunastominutowej sceny udawanego gwałtu (Dzieciątko z Macon), pojedynku rewolweru z kubkiem (Tombstone), stawiania zupy bezdomnemu (Dzień świstaka), początku kłótni o to, jakiego święta dotyczy Miasteczko Halloween, mastershota z Wiele hałasu o nic i pilotażowego odcinka Babylon 5 (Zjazd).

Urodzili się m.in. Ewa Farna i AnnaSophia Robb.

Zmarli m.in. Federico Fellini (1920), Audrey Hepburn (1929), Frank Zappa (1940) i River Phoenix (1970).

 

FILMY

★★★★★

babylon 5 babilon 1993 1994 1995

Zjazd ("The Gathering")

Film tylko dla fanów? W sumie tak.

Filadelfia plakat

Filadelfia („Philadelphia”)

Polecam oglądać, jak będziecie przeziębieni. Gwarantuję niezapomniane wrażenia.

★★★★

Tajemnica morderstwa na Manhattanie

Uczciwa intryga i uczciwe wyznawanie miłości. Allen pokazuje, jak nienaturalne jest podejrzewać drugiego człowieka o morderstwo.

gacie Wrong Trousers

Wściekłe gacie ("The Wrong Trousers")

Wallace znajduje nowego przyjaciela w postaci milczącego pingwina, a Gromit czuje, że zabrakło dla niego miejsca. Melancholia to główna część tej animacji.

Benny & Joon

Uroczy schemat, ale schemat. Nadal będę miło wspominać.

★★

John Woo

Nieuchwytny cel ("Hard Target")

Jedyny film Woo, którego seansu żałuję.

robocop 3

Robocop 3

To nie jest zły film. On po prostu nie musiał powstać, ale obejrzeć w sumie można.

syn różowej pantery plakat

Syn Różowej Pantery („Son of the Pink Panther”)

Niech nazwisko reżysera was nie zmyli. Ta część nie na w sobie nic, za go kochałem resztę serii.

SERIALE

★★★★

deep space nine star trek

Stacja kosmiczna - sezon I ("Star Trek Deep Space Nine")

Garść świetnych bohaterów i kilka odcinków-perełek.

Bez oceny

Seinfeld

Kroniki Seinfelda („Seinfeld”) - sezon V

Najlepsze: „The Marine Biologist”, „The Hamptons”, „The Opposite”