1959

W tym roku umarła muzyka, powstały Kampinoski i Karkonoski Park Narodowy, Roman Polański ożenił się z aktorką Barbarą Kwiatkowską, na Kubie Fidel Castro obalił dyktatora Fulgencia Batistę, Alaska została 49 stanem USA (trochę później Hawaje zostały 50), ZSRR przekazał Polsce stację polarną Oazis w Antarktyce, którą nazwano stacja im. A.B. Dobrowolskiego (od 1979 nie jest używana), Cypr uzyskał niepodległość, w ZSRR rozpoczęto niszczenie 21 857 teczek personalnych ofiar zbrodni katyńskiej (Notatka Szelepina), w Nowym Jorku zaprezentowano lalkę Barbie, w Tybecie wybuchło antychińskie powstanie (następnie premier Chin wydał dekret rozwiązujący rząd Tybetu), ukazała się pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka (i komiks z Asteriksem), sfotografowano po raz pierwszy upadek meteorytu, Singapur uzyskał autonomię, otwarto połączenie telefoniczne między Europą a USA, Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Deklarację Praw Dziecka (nie była jednak dokumentem wiążącym dla państw członkowskich), w Waszyngtonie podpisano traktat antarktyczny, na mocy którego Antarktyka stała się obszarem międzynarodowych badań i pierwszą w świecie strefą wolną od broni jądrowej (obecnie trwa do 2041 roku).

Filmowo był to rok pierwszego odcinka Bonanzy, uciekania przed samolotem w linii prostej (Północ-północny zachód), Ben Hur ustanowił rekord zbierając 11 Oscarów, usłyszeliśmy „Nikt nie jest doskonały” (Pół żartem, pół serio), obejrzeliśmy debiut Johna Cassavetesa (Cienie) i François Truffauta (400 batów), odbyła się premiera filmu uważanego za najgorszy w historii (Plan 9 z kosmosu).

Urodzili się m.in. John C. McGinley, Andrzej Ferenc, Hugh Laurie, Kevin Spacey, Pedro Costa, Stanisław Sojka, Yasmina Reza, Grażyna Torbicka i Bryan Adams.

Zmarł m.in. Buddy Holly (1936).

 

FILMY

★★★★★

wspolny pokoj 1960 has

Wspólny pokój

To polscy "Wałkonie albo "Ognie świętego Elma!

Anatomia morderstwa anatomy

Anatomia morderstwa ("Anatomy of a Murder")

Rozdziewiczenie amerykańskiego kina. Najbardziej szanuję ten film za to, że jest taki prawdziwy.

★★★★

Kazimierz Kutz krzyz walecznych

Krzyż walecznych

Cały ten film ma w sobie sporo z ćwiczeń filmowych, to rodzaj takiej wprawki przed czymś większym.

wiadro krwi

Wiadro krwi („A Bucket of Blood”)

Długi odcinek „Twilight Zone” o niespełnionym, zranionym artyście.

Yotsui

Opowieści o duchach z Yotsui ("Tokaido Yotsuya kaidan")

Przede wszystkim dramat o poczuciu winy, przeciążeniu sumienia z rewelacyjnymi elementami horroru.

★★★

Wasp Woman kobieta owad horror

Kobieta owad ("The Wasp Woman")

Tylko dla fanów tanich horrorów Cormana. Wieczna młodość za wysoką cenę.

SERIALE