1974

W tym roku założony został zespół Budka Suflera, otwarto Roztoczański Park Narodowy, uroczyście otwarto Trasę Łazienkowską w Warszawie, Grenada uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii, odkryto tysiące terakotowych figur opodal sarkofagu pierwszego cesarza Chin, utworzono największy na świecie Park Narodowy Grenlandii, w domu towarowym w Troy w stanie Ohio po raz pierwszy na świecie użyto kasy ze skanerem kodów kreskowych do odczytania kodu kreskowego na towarze, w wyniku afery Watergate amerykański prezydent Richard Nixon ogłosił swoje ustąpienie ze stanowiska (następny prezydent Gerald Ford ułaskawił go ze wszystkich zarzutów), wysłano Wiadomość Arecibo, skierowaną do potencjalnych cywilizacji pozaziemskich i po raz ostatni wystąpił na scenie John Lennon.

Filmowo to rok premiery Janosika, rozwalania nosa (Chinatown), Ala Pacino bijącego Diane Keaton (Ojciec chrzestny 2), Dustina Hoffmana stojącego na scenie spowity dymem papierosowym (Lenny), kichania (Długi postój na Park Avenue) oraz dostawania w łeb (Teksańska masakra piłą mechaniczną). 

Urodzili się m.in. Penélope Cruz, Amy Adams, Eryk Lubos, Joaquin Phoenix, Leonardo DiCaprio, Chloë Sevigny, Bartosz Wierzbięta i Bear Grylls.

Zmarli m.in. Duke Ellington (1899) i Cass Elliot (1941).

FILMY

★★★★★

Zagadka Kaspara Hausera 1974 herzog

Zagadka Kaspara Hausera

Dzięki Kasparowi otrzymuję tytuł, który w całości dostarcza mi wszystkiego, czego chciałbym lub potrzebowałbym od Herzoga.

john cassavetes Killing of a Chinese Bookie

Zabójstwo chińskiego bukmachera

To skryty, prywatny obraz, w którym jesteśmy wystawieni na rzeczy ukryte, bolesne i jak najbardziej prawdziwe.

chinatown poster 1974 polanski

Chinatown

Wciągająca historia o ogromnej wadze i zakresie, która ostatecznie prowadzi do jednego z bardziej gorzkich doświadczeń w historii kina.

★★★★

Wielka ekstaza snycerza Steinera

Dobrze przedstawia magię skoków, należycie prezentuje ich zasady i co popycha zawodników do takiego latania.

SERIALE

★★★★★

mash poster tv

MASH - sezon III

Najlepsze odcinki: "Iron Guts Kelly", "Adam's Ribs", "Bombed", "Aid Station" i "Abyssinia, Henry". Średnia ocena na epizod: 6,54/10.

Bez oceny

Mary Tyler Moore

Mary Tyler Moore Show - Sezon V

Najlepsze odcinki: „Will Mary Richards Go to Jail?” i „Not Just Another Pretty Face”

All in the Family poster

All in the Family - Sezon V

Najlepszy odcinek: „The Bunkers and Inflation: Part 1 & 2 & 3 & 4”.