1965

W tym roku powstało radioaktywne jezioro Czagan (Kazachstan przeprowadził próbny wybuch jądrowy), odbył się pierwszy spacer kosmiczny, w Budapeszcie wysadzili gmach Teatru Narodowego (żeby wybudować metro), Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił obowiązek umieszczania na paczkach papierosów informacji o szkodliwości palenia, Izba Gmin uchwaliła ustawę o zniesieniu dyskryminacji rasowej w Wielkiej Brytanii (później zniesiono tam karę śmierci), pod względem populacji Tokio wyprzedziło Nowy Jork i stało się największym miastem świata (obecnie Tokio ma jakieś pięć milionów obywateli więcej).

Urodzili się m.in. Chris Rock, Krzysztof Ibisz, Robert Downey Jr., Mark Pellegrino, Trent Reznor, Tom Tykwer, Larry Wachowski, Slash i J.K. Rowling.

Zmarł m.in. Nat King Cole (1919).

 

Najlepszy filmy roku

1. Salto
2. Miraż
3. Kolekcjoner
4. Mam 20 lat
5. Co słychać, koteczku?

FILMY

★★★★★

Salto

Tytuł ujmuje zastosowanym językiem filmowym, inspiruje dialogami i monologami, pięknym brzmieniem polskiego głosu starszego kina… To tytuł, dzięki któremu można zakochać się w kinie (lub sztuce).

mam 20 lat poster

Mam 20 lat („Mne dvadtsat let”)

Radziecka opowieść o dorastaniu – ludzi, narodu i kraju. Proza życia i dyskusje egzystencjonalne w jednym.

for a few dollars more poster

Za kilka dolarów więcej („Per qualche dollaro in piu”)

Łowcy nagród na Dzikim Zachodzie. Jeden nosi twarz Lee Van Cleefa, drugi Clinta Eastwooda. Obaj zgarniają konkretne sumy za swoją robotę i biorą się teraz za naprawdę dużego złoczyńcę.

★★★★

Giulietta i duchy ("Juliet of the Spirits")

Surrealistyczne sekwencje zmieniają całość niespodziewanie w horror. Niepokojące, straszące, cudowne sceny.

arthur penn Mickey 1965

Pewien Micky ("Mickey One")

Jest po prostu coś w tym tytule, co skłania do myślenia: „Chciałbym wrócić kiedyś do tego obrazu i go docenić, zrozumieć, pokazać znajomym – może oni coś z niego wyciągną?”.

Bunny Lake zaginęła ("Bunny Lake is Missing")

Kino nieprzewidywalne, zaskakujące i trzymające w napięciu - ostatnia trzecia filmu to jedna z najlepszych prac Premingera.

★★★

john Schlesinger darling

Darling

Mało napięcia i dramaturgii. Ostatnie 10-15 minut jest tym, co nadaje siłę reszcie opowieści.

SERIALE