Uciekinier („Mud”, 2012)

Uciekinier („Mud”, 2012)

23/01/2014 Uncategorized 0
mud poster

Bardzo dobre kino z gatunku coming-of-age dla nieco młodszych widzów.

Kraina dzieciństwa. Pamiętacie czasy, jak mogliście wsiąść na rower, pojechać na drugi koniec miasta i nikt się nie bał, że coś się stanie? W Ameryce oczywiście było jeszcze lepiej, konkretnie na jej południu. Ellis nie dość, że mieszka na łodzi (!) to jego przyjaciel ma motor (!), na którym pojadą do motorówki (!), by popłynąć z rana na bezludną wyspę (!!!). I jest dobrze, póki wróci do ojca, jak był umówiony wcześniej, by mu pomóc przy pracy. Tak więc muszą się spieszyć. Przypłynęli tylko zobaczyć, czy to prawda – wśród drzew ponoć wisi prawdziwy jacht! Okazuje się, że tak. Każdy by chciał domek na drzewie, a oni mają własny statek na wysokości! Jednak znajdą tam o wiele więcej niż chcieli…

Bo widzicie, Wyspa nie wypuści ich tak łatwo. Gdy spróbują ją opuścić, okaże się, że wokół jest tylko ocean i… dobra, wkręcam was. Prawda jest taka, że nie chcę wiele zdradzać. Reżyser umiejętnie i świadomie wprowadza kolejne elementy układanki – wyspę, jacht, problemy w rodzinie Ellisa, wujka Neckbone’a, Jupiter, tytułowego Muda i snajpera. A potem wykluwa się z tego ciekawa historia z bardzo udanym punktem kulminacyjnym, podczas którego różne te elementy układają się w zaskakującą konfigurację.

Wiele rzeczy nie jest istotne, nie zostaje odpowiednio przedstawione, lub nie doczeka się zamknięcia i wyjaśnienia. Bo to opowieść o zupełnie czym innym. O dorastaniu, spojrzeniu na wszystko z perspektywy młodego człowieka, który o wszystkim nie wie, ale będzie wyciągać wnioski z tego, co zobaczył. Przetworzy wszystko przez własne doświadczenia, będzie się uczył. Cały proces zbudowano bardzo precyzyjnie, na kilku poziomach, i do końcowego efektu nie mogę się przyczepić pod żadnym względem. Piękna robota. Piękne opakowane, te plenery to dzieło sztuki, bez których taki film po prostu nie mógł powstać. Wyspa i las jest tu aktywną postacią, biorącą we wszystkim udział. W ten czy inny sposób.