Nowy rok, a więc aktualizacja bloga

Nowy rok, a więc aktualizacja bloga

05/01/2020 Blog 0
mad men rosemary baby

Początek roku to dobry moment na zrobienie generalnej aktualizacji rzeczy, które wstawiam na bloga, dlatego odkładałem wiele rzeczy na tę chwilę. W końcu mogę je zrobić i szczerze - to jest męczące. Z drugiej strony chciałbym za rok jeszcze więcej aktualizować!

Na początek trochę statystyk: obejrzałem już w życiu 5272 filmy (234 więcej niż rok temu) i 297 seriali (47 więcej względem roku poprzedniego, licząc zupełnie nowe tytuły, nie kolejne sezony już znanych produkcji). Te liczby to niestety takie „mniej więcej”, ponieważ pomagam sobie filmwebem, a tam wciąż nie dodali wiele produkcji, które zobaczyłem na Transatlantyku 2019. A samodzielnie nie chce mnie się liczyć. Warto też przypomnieć, że głównie powtarzałem filmy w tym roku, a tych nigdzie nie liczyłem.

Ranking reżyserów – aktualizacja
https://garretreza.pl/ranking-rezyserow/

Nowe nazwiska:
Miejsce #17 – Satoshi Kon
Miejsce #61 – Lewis Milestone
Miejsce #103 – Walter Hill
Miejsce #152 – George A. Romero
Miejsce #176 – Alain Resnais
Miejsce #179 – Sion Sono
Miejsce #222 – Jonas Mekas

Łącznie w zestawieniu jest już 237 nazwisk. Od ostatniej aktualizacji widziałem film zrealizowane przez 39 reżyserów z rankingu, dlatego nie będę wymieniać wszystkich awansów i obniżek. Warto tylko zaznaczyć, że Noah Baumbach zaliczył awans o sześć pozycji dzięki Historii małżeńskiej. A jeśli ktoś nie wie – ranking jest zbudowany w czysto matematyczny sposób i służy mi na różne sposoby, ale nie reprezentuje w 100% tego, jakby wyglądało zestawienie reżyserów zbudowane wyłącznie na podstawie moich uczuć względem tych ludzi. Sam nie czuję się zbyt pewnie choćby z obecnością Juliusza Machulskiego w Top 50, ale z drugiej strony – obejrzałem już wszystko, co mnie interesuje od tego człowieka. Czy teraz mam specjalnie oglądać Ambasadę i Voltę, aby dać tym tytułom spodziewaną niską ocenę i w ten sposób obniżyć pozycję pana Janusza? No nie wiem. Nie zadziała też wprowadzanie ograniczeń w postaci „do pierwszej 50 mogą wejść tylko reżyserzy, od których widziałem minimum dziesięć filmów”, bo wtedy musiałbym wyrzucić takiego Sergio Leone albo dyskryminować Satoshi Kona, który zrobił mało, bo umarł dosyć młodo.

W ciągu ostatnich miesięcy rozbiłem ranking na pięć podstron, dzięki temu jest mi wygodniej aktualizować całość. Dlatego też jeszcze na pierwszej stronie wstawiłem listę nazwisk, taki ranking w wersji podstawowej. Jeśli interesuje was tylko to, czy jakiś reżyser jest na liście lub na którejś pozycji, bez poznania Topu, to powinno was zadowolić. Mam też zamiar dorzucić różne pomniejsze rankingi (10 żyjących reżyserów, 10 polskich itd.), ale nie wiem, gdzie je dać. Na ostatnią stronę na dole? Myślę też, aby dodać w rankingu wzmiankę o tym, która persona była wyróżniona przeze mnie jako reżyser roku, tylko nie mam jeszcze pomysłu, jak to zrealizować.

Następujące nazwiska to z kolei osoby, które zrobiły już cztery filmy (lub coś koło tego), które widziałem – więc zapewne za rok będą w rankingu. Czy są jakieś nazwiska, które powinny się tam znaleźć?

Peter Greenaway, Chang Lee Dong, Mario Bava, Tobe Hooper, William A. Wellman, Stanley Kramer, Carol Reed, Alan J. Pakula, Masaaki Yuasa, Terry Zwigoff, Martin McDonagh, Frank Borzage, Spike Jonze i Abel Gance.

Rankingi filmów – aktualizacja

Ranking filmów z 2010 roku zawiera nowe pozycje: The Social Network (#8) Scott Pilgrim kontra świat (#11)
Powinienem też dodać nagrody dla najlepszego reżysera czy aktorki, żeby już było całkowicie spójnie z tym, jak obecnie takie rankingi realizuję, ale to w przyszłości.
https://garretreza.pl/podsumowanie-2010/

Ranking filmów z 2012 roku zawiera nową pozycję: Sugar Man (#6)
https://garretreza.pl/podsumowanie-2012/

Ranking filmów z 2013 roku zawiera nową pozycję: Zrywa się wiatr (#9)
https://garretreza.pl/podsumowanie-2013/

Ranking z 2015 roku zawiera nową pozycję: Happy Hour (#6)
Obok najlepszych zdjęć roku pisałem, że to był pewnie najlepszy rok dla operatorki, wymieniając następnie kilka tytułów. Dodałem teraz do nich Metal Gear Solid V: Phantom Pain. Dla jaj, ale no spójrzcie tylko na to:

https://garretreza.pl/podsumowanie-2015/

Podsumowanie 2016, 2017 i 2018 roku przerobiłem w całości, aby wyglądały jak pozostałe rankingi na stronie. Schludniej i ładniej tak jest, w mojej opinii. I łatwiej potem się aktualizuje.

Ranking filmów z 2017 zawiera nowe pozycje: Night is short, Walk on Girl (#6), Spider Man Homecoming (#13), Długa, dziwna podróż (#14), Boso po ściernisku (#15), Blask (#16), Jeszcze nie koniec (#17), Kapitan (#18), Ryuichi Sakamoto: Coda (#19)

Ranking seriali z 2017 zawiera nowe pozycje: Vietnam War (miejsce 2), Ray Donovan, sezon V (miejsce 3)

Ranking odcinków z 2017 zawiera nowe pozycje: „Book of Nora” z Pozostawionych zastąpiła na pierwszym miejscu „It’s a Matt, Matt, Matt, Matt World” z tej samej produkcji. Ponad to dodałem „Time’s Arrow” (z serialu BoJack Horseman) na miejscu drugim oraz „The Lying Detective” (z serialu Sherlock) na miejscu trzecim. I więcej pozycji nie ma, bo nie mam pomysłu. Nie znam odcinków, które na to zasługują. Może wy macie jakieś propozycje? „Put it Down”dodałem do wyróżnień, ale tamten sezon South Parku nie był w mojej opinii udany i zwyczajnie nie chcę go wyróżniać aż tak, by brał udział we właściwym zestawieniu. Nie mniej „Put it Down” ma dobrą piosenkę. Ją warto włączyć.
https://garretreza.pl/podsumowanie-2017/

Ranking filmów z 2018 zawiera nową pozycję: Jutro albo pojutrze (#6)
https://garretreza.pl/podsumowanie-2018/