Bill Hicks: Amerykanin (2009)

Bill Hicks: Amerykanin (2009)

24/04/2013 Uncategorized 0
American The Bill Hicks Story
Dokument biograficzny

Prześlizgują się raczej po faktach, zamiast przybliżyć poglądy pana Hicksa, tematy jego występów i żartów.

Usłyszałem: „Pojechał gdzieś, wystąpił, bardzo się im spodobał, jego kariera się rozkręciła„. Fajnie, ale czego to dotyczyło? O czym wtedy mówił na scenie? Co chciał wtedy powiedzieć? Nie, nie usłyszę tego? To dziwne.

Ogólnie rzecz biorąc mało jest występów Hicksa. W ogóle nie ma tego najważniejszego, o wyższości marihuany nad alkoholem. Raczej są pojedyncze wycinki, i to te, które sprowadzają się do pojedynczych żartów (o pracy sprzedawcy butów, o wściekłych chrześcijanach, którym powiedział, by mu wybaczyli). Nie ma czegoś całościowego.

Nie podobało mi się też, że na koniec, gdy już wiedział, że za kilka miesięcy umrze i nikomu o tym nie powiedział, ludzie wspominając tamten okres, wszystko komentują w stylu: „Tylko on się nad tym zastanawiał i widział pełen obraz„, bla bla bla. Jakby wiedzieli, co siedziało mu wtedy w głowie. To zupełnie nie pasowało do takiej postaci. Szczególnie na tle tego, że pana Hicksa cenzurowali na koniec w telewizji, gdy gadał o religii.

Koniec końców seans tego dokumentu można porównać do przeczytania notki w Encyklopedii, tylko z mnóstwem zdjęć. Młodego Billa, jego przyjaciół, rodziny, klubów, w których występował. O nim samym – ani słowa.