Przegląd nowości VOD – Październik 2018

Przegląd nowości VOD – Październik 2018

07/11/2018 Blog 0
vod

Zazwyczaj obserwuję nowości pojawiające się wyłącznie na VOD, z którego obecnie korzystam. Kiedy jednak zobaczyłem u konkurencji "Kucharza, złodzieja, jego żonę i jego kochankę" to stwierdziłem, że trzeba ten zwyczaj zmienić. Tak powstał pomysł na ten rodzaj publikacji.

Krótkie podsumowanie miesiąca na Netfliksie, ShowMaksie, Amazon Prime, HBO GO oraz Chili.tv – wszystko na podstawie witryny Upflix.pl

Nie chcę się wgłębiać i skupię się na opisaniu pięciu tytułów z każdej platformy. Będę wyszczególniać tutaj te tytuły, które polecam – w ten l

Netflix

Wyraźna wygrana w tym miesiącu, tak ilościowo, jak i jakościowo – bo wystarczyłby tylko Nawiedzony dom na wzgórzu (2018). Jest to bez wątpienia tytuł października. 10-odcinkowy horror melodramatyczny o ludziach skrzywdzonych, zagubionych i dręczonych przez własne sumienie, skrzywdzonych i zagubionych. Masa detali do odkrycia, cztery wybitne odcinki, pomiędzy którymi fani będą się kłócić, który jest najlepszy, oraz najlepsza narracja roku jak na razie.

A jeśli mało wam horrorów albo wolicie bardziej folkowe opowieści osadzone na dodatek w kulturze azjatyckiej – to dajcie szansę Lamentowi (The Wailing, 2016). Długi, klimatyczny i specyficzny. Dodali też It Follows z 2014 roku – jeśli jeszcze nie mieliście przyjemności zmierzyć się z tym doskonale skonstruowanym horrorem, to teraz macie idealną okazję.

Ku mojemu zaskoczeniu wyszedł drugi sezon Making a Murderer. Dużo mniej przyjemny w oglądaniu od pierwszego, bardziej frustrujący i męczący. I na tym polega jego geniusz. Dlatego jest lekturą obowiązkową wszystkich, którzy widzieli pierwszy sezon.

Pojawił się też The Other Side of the Wind, czyli ostatni film Orsona Wellesa, będący w produkcji od jakichś 50 lat. Opowieść o reżyserze, który po latach wraca do zawodu i tworzy swoje ostatnie dzieło – z całą pewnością obejrzę na dniach!

Poza tym pojawiło się coś dla fanów młodej aktorki imieniem Kiernan Shipka (Sally Draper z Mad Men), czyli Chilling Adventures of Sabrina. Amerykańskie 22 July pojawiło się przed norweskim (którego polska kinowa premiera w listopadzie), a kinomani nie są zgodni, który z tych filmów jest lepszy (czy też mniej słaby, bo są i tacy). Kubo and the Two String ma wspaniałą animację poklatkową – jeśli nie widzieliście, to warto. Zaraz The Incredibles 2 będą na polskim vod, więc warto nadrobić pierwszą część (albo co bardziej prawdopodobne – przypomnieć sobie tylko). Pojawiła się też kolejna okazja, żeby spróbować nadrobić majestatycznego Lawrence of Arabia czy wrócić do The Dark Knight Rises, choćby jego doskonałej sceny otwierającej.

ShowMax

Tę ofertę warto było omówić miesiąc wcześniej, bo pojawiły się tutaj naprawdę idealne tytuły do obejrzenia z okazji Halloween. Jeśli jednak nie robi to wam różnicy – macie do dyspozycji The Return of the Living Dead, Creepshow i Army of Darkness, czyli idealne tytuły łączące lekki horror, gore, czarny humor, kiczowatą scenografię oraz mnóstwo specyficznej frajdy z seansu.

Poza tym pojawiło się zabawne i melancholijne In BrugesKoralina (czyli animowany horror poklatkowy dalece dojrzalszy od tych trzech tytułów wymienionych wyżej) i Strange Days (kolejna mroczna produkcja, tym razem w formie sensacyjnej opowieści o spisku politycznym). Można też obejrzeć 12 Angry Men – nie jestem fanem, ale to wciąż tytuł, który trzeba zobaczyć ze względu na jego status. Dobrze więc wiedzieć, gdzie można to zrobić.

HBO GO

Tutaj w ofercie pojawiły się takie produkcje jak dwuwymiarowa animacja dla dorosłych, adaptacja komiksu opowiadającego o kobiecie dorastającej w czasie Irańskiej rewolucji (Persepolis), nowoczesny i tradycyjny horror o rodzinie wprowadzającej się do nawiedzonego domu (Obecność – niby każdy krok jest znajomy, a i tak działa!), do tego w końcu doczekałem się Edge of Tomorrow na jakimś VOD (zabawny film akcji, lekki i bezpretensjonalny). Można też obejrzeć Call Me by Your Name, Black Panther oraz Atak paniki. Żadnego nie polecam, ale wiedzieć, że są już dostępne, to raczej dobra rzecz.

Amazon Prime

Tutaj mamy dosyć niewielki wybór wśród nowych pozycji. O wszystkich raczej każdy słyszał, pewnie nawet oglądał. Wyróżniają się takie tytuły, jak Les Misérables (siermiężna adaptacja gigantycznej opowieści ściśniętej w pełny metraż – mimo wszystko ciepło wspominam ten tytuł, za jego rozmach), Fast Five (najlepsza część niedorzecznych perypetii grupy przestępców lubiących samochody), The Lovely Bone (warto polecić za magiczną stronę wizualną oraz rolę Saoirse Ronan), Życie jest piękne (klasyk komediodramatu o ojcu, który uchronił syna przed tragedią drugiej wojny światowej, robiąc z siebie klauna) oraz Close Encounters of the Third Kind, czyli szlachetne i pięknie wyśnione marzenie o tym, jak będzie wyglądać pierwsze spotkanie z obcą cywilizacją. Plus chyba najważniejsza ścieżka dźwiękowa w historii.

Chili.tv

Strona innych od powyższych, tutaj za każdy tytuł płacimy oddzielnie, ale są powody, by tam zajrzeć.

1) First Reformed – tytuł ten bywa wymieniany jako jeden z najlepszych tytułów zeszłego roku. Paul Schrader wrócił po latach do reżyserii, żeby opowiedzieć o księdzu z problemami osobistymi, na dodatek zaangażowanego w troski sąsiadów. Jestem zainteresowany już od wielu miesięcy, a tu proszę – pojawił się w polskim vod. Ładnie!

2) Love, Simon – dla fanów coming-of-age, do których się zaliczam. O nastolatku, którego tajemnica (homoseksualność) wychodzi na jaw. Sam na pewno sprawdzę.

3) Deadpool 2 -ponoć lepszy od pierwszej części i oferuje dobrą zabawę. Pewnie sprawdzę, ale wymieniam głównie dlatego, że to duży tytuł.

4) Człowiek z magicznym pudełkiem – polska produkcja zbierająca mieszane recenzje, czyli najlepszy gatunek filmowy pod słońcem. Ta opowieść o podróży w czasie jest chwalona za odwagę, ganiona za pretensjonalność. Jak zawsze więc, ale ochotę na seans miałem już dłuższy czas. Na festiwalach jednak mi okazja umykała, czas na VOD więc.

Przy czym Chili.tv dodali dopiero w tym miesiącu na Upflix, więc miałem trudność z wyodrębnieniem tego, co tam dodali w ostatnim czasie.

To zamyka listę tytułów ode mnie. A jak jest u was? Widzieliście coś na VoD ostatnio, co chcielibyście innym polecić? Dajcie temu znać!