Najlepsze z najlepszych: lata 1917-1939

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH (lata 1917-1939)

Moje podsumowania filmowe każdego roku w skróconej formie. Kolejne lata (i pełne podsumowania) będą się pojawiać z czasem.

Okres wyraźnej ewolucji kina. Do 1921 roku wybieram „dramat roku” i „komedię roku”, jednak od 1921 roku wybieram po prostu „film roku”, ponieważ wtedy powstało w mojej opinii pierwsze arcydzieło kinematografii. Od 1924 roku już na stałe mogę mówić nawet o tworzeniu pełnoprawnych rankingów z produkcjami w danym roczniku. Mogę wybierać, kogo chciałbym wyróżnić za coś więcej niż aktorstwo i reżyserię – w tym za montaż czy scenariusz.

1939

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Raoul Walsh

Film roku

"Burzliwe lata dwudzieste"

Wyróżnienia:

2. Dyliżans
3. Przeminęło z wiatrem
4. Czarnoksiężnik z Oz
5. Opowieść o późnych chryzantemach

REŻYSER ROKU: Raoul Walsh („Burzliwe lata dwudzieste”) SCENARIUSZ ROKU: Jerry Wald & Richard Macaulay & Robert Rossen („Burzliwe lata dwudzieste”) ZDJĘCIA ROKU: Bert Glennon („Dyliżans”) AKTOR ROKU: James Cagney („Burzliwe lata dwudzieste”) AKTORKA ROKU: Vivien Leigh („Przeminęło z wiatrem”)

1938

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Aniołowie o brudnych twarzach"

Wyróżnienia:

2. Drapieżne maleństwo
3. Cieszmy się życiem
4. Starsza pani znika
5. Przygody Robin Hooda

REŻYSER ROKU: Michael Curtiz („Aniołowie o brudnych twarzach” & „Przygody Robin Hooda”) SCENARIUSZ ROKU: Dudley Nichols & Hagar Wilde („Drapieżne maleństwo”) AKTOR ROKU: James Cagney („Aniołowie o brudnych twarzach”) AKTORKA ROKU: Katharine Hepburn („Drapieżne maleństwo”)

1937

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Dzień na wyścigach"

Wyróżnienia:

2. Make Way for Tomorrow
3. Piętro wyżej
4. Człowieczeństwo i papierowe ozdoby
5. Przygoda człowieka poczciwego

REŻYSER ROKU: Leo McCarey („Make Way for Tomorrow”) SCENARIUSZ ROKU: Vina Delma („Make Way for Tomorrow”) AKTOR ROKU: Victor Moore („Make Way for Tomorrow”) AKTORKA ROKU: Beulah Bondi („Make Way for Tomorrow”)

1936

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Yasujiro Ozu

Film roku

"Jedyny syn"

Wyróżnienia:

2. Skamieniały las
3. Dzisiejsze czasy
4. Mój pan mąż
5. Dodsworth

REŻYSER ROKU: Yasujiro Ozu („Jedyny syn”) AKTOR ROKU: Humphrey Bogart („Skamieniały las”) AKTORKA ROKU: Sylvia Sidney („Jestem niewinny”)

1935

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Noc w operze"

Wyróżnienia:

2. 39 kroków
3. Triumf woli
4. Koncert orkiestry dętej
5. Kapitan Blood

REŻYSER ROKU: Alfred Hitchcock („39 kroków”) AKTOR ROKU: Peter Lorre („Szalona miłość”) AKTORKA ROKU: Frances Drake („Szalona miłość”)

1934

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"W pogoni za cieniem"

Wyróżnienia:

2. Bogini
3. Mądra kurka
4. Opowieść dryfujących trzcin
5. Człowiek z Aran

REŻYSER ROKU: Josef von Sternberg („Imperatorowa”) ZDJĘCIA ROKU: Bert Glennon („Imperatorowa”) AKTOR ROKU: William Powell („W pogoni za cieniem”) AKTORKA ROKU: Lingyu Ruan („Bogini”)

1933

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Kimi to Wakarete

Film roku

Apart from You ("Kimi to Wakarete")

Wyróżnienia:

2. Kacza zupa
3. Wigilia Bożego Narodzenia
4. Trzy małe świnki
5. Gorzka herbata generała Yen

REŻYSER ROKU: Mikio Naruse („Apart from You”) AKTOR ROKU: Groucho Marx („Kacza zupa”) AKTORKA ROKU: Marie Dressler („Kolacja o ósmej”)

1932

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Jestem zbiegiem"

Wyróżnienia:

2. Dziwolągi
3. Wampir
4. Końskie pióra
5. Biały ślad

REŻYSER ROKU: Mervyn LeRoy („Jestem zbiegiem”) SCENARIUSZ ROKU: Béla Balázs & William A. Drake („Ludzie w Hotelu”) ZDJĘCIA ROKU: Lee Garmes („Szanghaj Ekspres”) AKTOR ROKU: Paul Muni („Jestem zbiegiem”) AKTORKA ROKU: Marlene Dietrich („Szanghaj Ekspres”)

1931

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Światła wielkiego miasta"

Wyróżnienia:

2. Suka
3. M – Morderca
4. Tabu
5. Ludzie za kratami

REŻYSER ROKU: F.W. Murnau („Tabu”) SCENARIUSZ ROKU: Jean Renoir & André Girard („Suka”) ZDJĘCIA ROKU: Floyd Crosby („Tabu”) AKTOR ROKU: Peter Lorre („M – Morderca”) AKTORKA ROKU: Virginia Cherrill („Światła wielkiego miasta”)

1930

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Na Zachodzie bez zmian"

Wyróżnienia:

2. Błękitny anioł
3. Więzienna orkiestra
4. Miejska dziewczyna
5. Krew poety

REŻYSER ROKU: Lewis Milestone („Na Zachodzie bez zmian”) SCENARIUSZ ROKU: Erich Maria Remarque („Na Zachodzie bez zmian”) MONTAŻ ROKU: Edgar Adams & Milton Carruth („Na Zachodzie bez zmian”) AKTOR ROKU: Emil Jannings („Błękitny anioł”) AKTORKA ROKU: Mary Duncan („Miejska dziewczyna”)

1929

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Lucky Star"

Wyróżnienia:

2. Puszka Pandory
3. Człowiek z kamerą filmową
4. Pies andaluzyjski
5. Mocny człowiek

REŻYSER ROKU: Frank Borzage („Lucky Star”) MONTAŻ ROKU: Dziga Vertov („Człowiek z kamerą filmową”) AKTOR ROKU: Charles Farrell („Lucky Star”) AKTORKA ROKU: Louise Brooks („Puszka Pandory”)

1928

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Cyrk"

Wyróżnienia:

2. Życie zaczyna się jutro
3. Męczeństwo Joanny d’Arc
4. Człowiek, który się śmieje
5. Laugh, Clown, Laugh

REŻYSER ROKU: Josef von Sternberg („Życie zaczyna się jutro”) AKTOR ROKU: Conrad Veidt („Człowiek, który się śmieje”) AKTORKA ROKU: Maria Falconetti („Męczeństwo Joanny d’Arc”)

1927

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Fritz Lang

Film roku

"Metropolis"

Wyróżnienia:

2. Siódme niebo
3. Październik
4. Demon cyrku
5. Wschód słońca

REŻYSER ROKU: Fritz Lang („Metropolis”) ZDJĘCIA ROKU: Karl Struss & Charles Rosher („Wschód słońca”) AKTOR ROKU: Charles Farrell („Siódme niebo”) AKTORKA ROKU: Janet Gaynor („Siódme niebo” & „Wschód słońca”)

1926

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Szalony paź"

REŻYSER ROKU: Buster Keaton & Clyde Bruckman („Generał”) AKTOR ROKU: Emil Jannings („Faust”) AKTORKA ROKU: Lillian Gish („Szkarłatna litera”)

1925

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Gorączka złota"

Wyróżnienia:

2. Ben Hur
3. Pancernik Potiomkin
4. Lazybones
5. Strajk

REŻYSER ROKU: Frank Borzage („Lazybones”) SCENARIUSZ ROKU: King Vidor & Harry Behn &  Laurence Stallings („Wielka parada”) ZDJĘCIA ROKU: John Arnold & Charles Van Enger („Wielka parada”) MONTAŻ ROKU: Siergiej Eisenstein („Pancernik Potiomkin”) AKTOR ROKU: Lon Chaney („Upiór w operze”) AKTORKA ROKU: Madge Bellamy („Lazybones”)

1924

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Portier z hotelu Atlantic"

Wyróżnienia:

2. Ten, którego biją po twarzy
3. Chciwość
4. Nibelungi: Śmierć Zygfryda
5. Ręce Orlaka

REŻYSER ROKU: F.W. Murnau („Portier z hotelu Atlantic”) SCENARIUSZ ROKU: Carl Mayer („Portier z hotelu Atlantic”) ZDJĘCIA ROKU: Karl Freund & Robert Baberske („Portier z hotelu Atlantic”) AKTOR ROKU: Emil Jannings („Portier z hotelu Atlantic”) AKTORKA ROKU: Zasu Pitts („Chciwość”)

1923

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Paryżanka"

REŻYSER ROKU: Charlie Chaplin („Paryżanka”) AKTOR ROKU: Lon Chaney („Dzwonnik z Notre Dame”) AKTORKA ROKU: Gladys Brockwell („Dzwonnik z Notre Dame”)

1922

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Film roku

"Nosferatu, symfonia grozy"

REŻYSER ROKU: Erich von Stroheim („Szalone żony”) AKTOR ROKU: Max Schreck („Nosferatu”) AKTORKA ROKU: Mae Busch („Szalone żony”)

1921

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

furman

Film roku

"Furman śmierci"

REŻYSER ROKU: Victor Sjöström („Furman śmierci”) AKTOR ROKU: Charlie Chaplin („Brzdąc”) AKTORKA ROKU: Lillian Gish („Dwie sieroty”)

1920

kara

Dramat roku

"Kara"

Buster Keaton

Komedia roku

"Jeden tydzień"

REŻYSER ROKU: Robert Wiene („Gabinet doktora Caligari”) AKTOR ROKU: Lon Chaney Sr. („Kara”) AKTORKA ROKU: Lillian Gish („Droga na wschód”)

1919

oskarzam 1919 poster

Dramat roku

"Oskarżam!"

die puppe poster 1919

Komedia roku

"Lalka"

REŻYSER ROKU: Abel Gance („Oskarżam”) AKTOR ROKU: Romuald Joubé („Oskarżam!”) AKTORKA ROKU: Lillian Gish („Prawdziwe serce Susie”)

1918

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Dramat roku

"Stella Maris"

Komedia roku

"The Bell Boy"

REŻYSER ROKU: D. W. Griffith („Serce świata”) AKTOR ROKU: Buster Keaton („The Bell Boy”) AKTORKA ROKU: Mary Pickford („Stella Maris”)

1917

PEŁNE PODSUMOWANIE W PRZYGOTOWANIU

Dramat roku

"Umierający łabędź"

Komedia roku

"Plaża"

REŻYSER ROKU: Yevgeni Bauer („Umierający łabędź” & „Za schastem”) AKTOR ROKU: Vitold Polonsky („Umierający łabędź”) AKTORKA ROKU: Mary Pickford („Małe bogate biedactwo”)