2001

W tym roku pierwszy raz sklonmowano kotkę, uchwalono Patriot Act, założono Platformę Obywatelską, Prawo i Sprawiedliwość oraz Ligę Polskich Rodzin, w USA zburzyli WTC i uruchomiono po raz pierwszy Artykuł Piąty w NATO, w Algerii zaczęła się „Czarna Wiosna„, Jan Paweł 2 odwiedził meczet, odbyła się pierwsza polska Parada Równości (ale tylko dla gejów i lesbijek), Warszawskie metro rozrosło się o stację Ratusz (teraz to mniej więcej środek linii), ustanowiono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, powstała telewizja TV Puls i TVN24, miała miejsce pierwsza edycja polskiego Big Brothera, powstała Wikipedia (również w wersji polskiej), Secret Service się skończył oraz zaczął się Windows XP, iPod oraz Małyszomania (pierwsze zwycięstwo skoczka w Pucharze Świata za sezon 2000/01 oraz złoty medal na Mistrzostwach Świata w Lahti).

Filmowo to rok smoka z „Wiedźmina„, królika z „Donnie Darko„, misia z „A.I. Sztuczna Inteligencja„, parkouru w „Yamaksi„, jedzenia banana w „K-PAX„, uczenia się na pamięć dialogów z „Potworów i spółka„, matrixowych nawiązań w kinie dla młodszych („Osmosis Jones„, „Psy i koty„, Shrek„), „tej” cudownej sceny z „Atlantyda – Zaginiony ląd” i „Spirited Away„, „tych” scen z „I twoją matkę też„, trzymania się za ręce w „Ichi The Killer„, rysowania tortu na podłodze w „Harrym Potterze” oraz nieskończonej ilości momentów z „Drużyny pierścienia„, których tylko przybyło po premierze wersji reżyserskiej.

Urodziły się m.in. Angourie Rice oraz Amybeth McNulty.

Umarli m.in. William Hanna (1910), Jack Lemmon (1925) i George Harrison (1943).

 

FILMY

★★★

Jay Rosenblatt

Worms

Jay opowiada historię z dzieciństwa. Wydaje się nieprawdopodobna, ale faktycznie miała miejsce.

★★

szybcy i wsciekli

Szybcy i wściekli ("The Fast and the Furious")

Policjant lubi przestępcę, więc do niego dołącza. Mądry ruch, a sam film bezbolesny.

Jay Rosenblatt

Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

Ciężka sytuacja. Ponownie oglądamy bardzo krótki metraż (około półtorej minuty), w którym obserwujemy sen kota, który to dotyczy... jego poprzednich wcieleń.

SERIALE

★★★★★

south park poster

Miasteczko South Park - Sezon V

Najlepsze odcinki: „Scott Tenorman Must Die”, „Proper Condom Use”, „Towelie”, „Osama Bin Laden Has Farty Pants” i „Kenny Dies”.

★★★★

biuro

Biuro („The Office”) - sezon I

Ulubiony odcinek: "Training".

scrubs hozy doktorzy

Hoży doktorzy("Scrubs”) - sezon I

Najlepsze odcinki: „My First Day”, „My Mentor”, „My Best Friend’s Mistake”, „My Old Lady” i „My Blind Date”. Średnia ocena na odcinek: 6,37/10.

★★★

blue planet

Błękitna planeta

Jako dokument ten tytuł nic mi nie daje. Może z wyjątkiem kilku ciekawostek.

Bez oceny

stargate

Gwiezdne Wrota ("StarGate SG-1") - Sezon V

Najlepsze odcinki: „Enemies”, „Threshold”, „Between Two Fires”, „2001” i „Meridian”.

przyjaciele

Przyjaciele ("Friends") - sezon VIII

Najlepszy odcinek: „The One with the Videotape”.