1998

Filmowo to rok gryzienia krawężnika (American History X), wyluzowania (Big Lebowski), zyskiwania szacunku do Frankensteina (Bogowie i potwory), tańczenia w czasie sztormu (1990: Człowiek legenda), dzielenia morza (Książę Egiptu), lądowania na plaży Omaga (Szeregowiec Ryan) oraz podejmowania ryzyka z uśmiechem (Truman Show) i upierania się, że Mozart był wielki (Cyrulik syberyjski). W końcu też dowiedzieliśmy się, czemu Minbari poddali się podczas Battle of The Line (Babylon 5: In the Beginning).

Zmarli m.in. Akira Kurosawa (1910), Frank Sinatra (1915) i Pol Pot (1925).

 

FILMY

★★★★★

lebowski

Big Lebowski

Antywojenny manifest Coenów, a przy okazji znakomita parodia gatunku kryminałów noir.

marcel lozinski

Żeby nie bolało

Powrót po 23 latach do kobiety, która była bohaterką pozorną "Wizyty". Teraz w sumie nadal jest. Najbardziej istotne jest, czego w tym dokumencie nie ma.

Jay Rosenblatt

Ludzkie bestie ("Human Remains")

Krótki metraż poświęcony Hitlerowi, Stalinowi, Franco i innym zbrodniarzom, których pamiętamy właśnie za to - że byli źli. Rosenblatt robi jednak rzecz niezwykłą - każdemu pozwala powiedzieć coś o sobie. Oni mówią, reżyser jedynie tłumaczy na angielski.

SERIALE

★★★

south park poster

Miasteczko South Park - Sezon II

Najlepsze odcinki: „The Mexican Staring Frog of Southern Sri Lanka”, „Chickenlover”, „Conjoined Fetus Lady”, „Spookyfish” i „Gnomes”. Średnia ocena na epizod: 5,5/10.