1989

W tym roku średnia płaca w kraju wyniosła 107 tys. zł, zniesiono kartki na benzynę i mięso, talony na samochody oraz kwity na węgiel, rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu (na Węgrzech Trójkątnego), pojawiły się pierwsze prywatne kantory (kurs dolara wahał się w granicach 2900-3000 zł), Polska miała trzech prezydentów jednego dnia (19 lipca), ukazał się pierwszy numer Gazety Wyborczej, prawnie uznano wyznanie Świadków Jehowy w Polsce, rozwiązano ZOMO, Joanna Szczepkowska symbolicznie ogłosiła koniec „ery komunizmu” w Polsce, po raz pierwszy wyemitowano „Wiadomości” w TVP1, prezydent Wojciech Jaruzelski podpisał tzw. „plan Balcerowicza”, język estoński został ponownie językiem państwowym w Estonii (wcześniej przez kilka dekad dominował rosyjski), po publikacji „Szatańskich wersetów” Iran zerwał stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią, w ogarniętym protestami Tybecie wprowadzono stan wojenny, Nieznany Buntownik zatrzymał w Pekinie kolumnę czołgów wracających z akcji krwawego stłumienia studenckiego protestu na Placu Niebiańskiego Spokoju, rozpoczęła się inwazja Stanów Zjednoczonych na Panamę.

Filmowo to rok pociągu w mgle (Marcowe migdały), udawania orgazmu (Kiedy Harry poznał Sally), stawania na ławce (Stowarzyszenie umarłych poetów), deskolotek (Powrót do przyszłości 2), czołówki Batmana i finału reżyserskiej wersji Otchłani.

Urodzili się m.in. Daniel Radcliffe i Taylor Swift.

Zmarli m.in. Salvador Dalí (1904), Laurence Olivier (1907), Mel Blanc (1908), Bette Davis (1908), Lee Van Cleef (1925), Sergio Leone (1929) i Graham Chapman (1941).

 

FILMY

★★★★★

marcowe

Marcowe migdały

Absurd władz manipulującej rzeczywistością, słuchanie Radio Wolna Europa młodzi ludzie uczestniczą w proteście w swój mały sposób.

dekalog plakat

Dekalog I

„Nie będziesz mieć bogów cudzych przede mną„, zobrazowane przy pomocy ojca matematyką, pokładającego całkowitą wiarę w nieomylność liczb.

★★

karate kid 3

Karate Kid 3

Scenariusz ma słabe tempo. Mimo to wciąż szanuję ten film za wystawienie widzów na takiego antagonistę.

Grand Day Out

Podróż na księżyc ("A Grand Day Out")

Wolniejszy i mniej atrakcyjny od pozostałych animacji z Wallacem i Gromitem, a sam w sobie wywołujący jedynie wzruszenie ramion.

SERIALE

★★★

Seinfeld

Kroniki Seinfelda („Seinfeld”) - Sezon I

Perypetie przyjaciół mieszkających w dużym mieście. Faktycznie jest to jeden z najlepiej napisanych seriali komediowych jakie oglądałem.

Bez oceny

newhart poster

Newhart - sezon IX

Najlepsze odcinki: "The Last Newhart".