1947

W tym roku odbyły się sfałszowane przez ówczesne władze wybory do Sejmu Ustawodawczego, sejm wybrał prezydenta, prezydent premiera, ogłoszono amnestię (na mocy której zwolniono ponad 26 tys. więźniów, ujawniło się wówczas ok. 30 tys. żołnierzy podziemia – którzy wkrótce ponownie trafili do więzień), Polska Partia Robotnicza rozpoczęła „bitwą o handel” (zakładała ona silny rozwój handlu państwowego, znaczne ograniczenie handlu prywatnego oraz kontrolę cen, co doprowadziło to do trudności w zaopatrzeniu ludności w towary), Auschwitz-Birkenau, Majdanek, Stutthof i Łambinowice zostały uznane za pomniki męczeństwa narodu polskiego i innych narodów, w Paragwaju i Palestynie wybuchła wojna domowa, prezydent USA Harry Truman wezwał Kongres do przyznania natychmiastowej pomocy wojskowej i gospodarczej Grecji i Turcji w celu odparcia komunizmu, formułując tym samym nową wytyczną amerykańskiej polityki zagranicznej (tzw. Doktryna Trumana), w miejscowości Roswell rzekomo rozbił się niezidentyfikowany obiekt latający (UFO).

Filmowo to rok czegoś takiego jak „zeznanie Waldorfa”, co uznaje się za wstęp do „czarnej listy” w Hollywood (później w tym roku opublikowano jej pierwszą wersję), a także debiutów takich osób, jak Janet Leigh, Toshiro Mifune, Marilyn Monroe i Sidney Poitier.

Urodzili się m.in. David Bowie, Elton John, Iggy Pop, Carlos Santana, Bob Weir, Gregg Allman, Takeshi Kitano, Hou Hsiao-hsien, Stephen Quay, Timothy Quay, Filip Bajon, Rob Reiner, Jerzy Stuhr, Farrah Fawcett, Edward James Olmos, Glenn Close, James Woods, Jonathan Pryce, Peter Weller, Albert Brooks, Arnold Schwarzenegger, Bohdan Smoleń, Karol Strasburger, O.J. Simpson, Stephen King i Tom Clancy.

Zmarli m.in. Henry Ford (1863) i Al Capone (1899).

 

Pięć najlepszych filmów roku

1. Niepotrzebni mogą odejść
2. Mroczne przejście
3. Nightmare Alley
4. Cud na 34 ulicy
5. Pan Verdoux