Ojciec chrzestny 3 („Godfather, Part III”, 1990)

Ojciec chrzestny 3 („Godfather, Part III”, 1990)

10 czerwca 2018 Opinie o filmach 0
ojciec chrzestny 3
F. F. Coppola
Al Pacino
To było nominowane do filmu roku razem z „Uwierz w ducha”

Niepotrzebna, wylatująca z pamięci produkcja.

Ogólnie to trzeba przyznać, że twórcy mieli niezły pomysł na tę część – pokazać schyłek gangsterskiego życia. Początki są najlepsze (część I), potem robi się ciężko (część II), a na końcu nawet wysiedzieć jest problem (część III). Niby jest podobnie, ale to tylko wspomnienie dawnej chwały. Człowiek chce odejść, ale historię trzeba dokończyć i trwać, póki jej konsekwencje trwają.

Innym wytłumaczeniem zniżkowego poziomu trylogii i jej ostatniej części, czyli „Ojca chrzestnego 3„, jest zatrudnienie Sofii Coppoli, która gra na jednej nucie, a jej głos brzmi tak samo w każdych okolicznościach. Ojciec jednak chciał córkę zatrudnić, więc by przykryć jej braki warsztatowe, sprowadził cały film do jej poziomu. Wszyscy aktorzy, dialogi, fabuła i ciężar filmu – wszystko tutaj jest na poziomie aktorstwa Sofii Coppoli. Efekt? Wciąż rzuca się w oczy, ale mniej niż gdyby wystąpiła w jedynce lub dwójce.

Tak poza tym nie bardzo mam co napisać o tej produkcji. Obejrzałem i autentycznie zapomniałem o niej – przypomniałem sobie, przeglądając własne notatki, gdzie odnotowałem seans. Nie chcę pisać o tej części, porównując do wcześniejszych i tego, co udało się w nich osiągnąć. Trzecia część funkcjonuje na własnych warunkach i oczywiście: dialogi nie mają ciężaru, historia też nie, wszystko zdaje się wypełniać czas w drodze do oczywistego zakończenia. Nawet nie ostatniej sceny, tylko do ostatniej nuty, na której trylogia w przewidywalny sposób się kończy. Jeśli miałbym wskazać jakiś poważny minus, to byłby właśnie brak związku filmu z jego zakończeniem. Wszystko, co ma miejsce wcześniej – Watykan, potyczki gangsterskie, problemy małżeńskie, kazirodztwo – nie ma wiele wspólnego z zakończeniem. Mam wrażenie, jakby mogło ono nastąpić zaraz po ostatniej scenie drugiej części i efekt byłby pewnie lepszy.

Od 1:40. Próbowałem ustawić czas, ale filmik sam przeskakuje do 3:40.